Kolejna edycja konferencji Master of Aptos, która odbyła się na początku listopada w Warszawie, zgromadziła specjalistów medycyny estetycznej z całego kraju, umożliwiając wymianę doświadczeń oraz pozyskanie cennych wskazówek zabiegowych. Gośćmi specjalnymi byli dr George Sulamanidze, właściciel marki Aptos, współtwórca i główny trener technik liftingu Aptos oraz dr Albina Kajaia, trener metod Aptos i prywatnie żona George'a. Oboje znaleźli czas, aby porozmawiać z redakcją Zatoki Piękna. Co powiedzieli o poszukiwaniu nowych zastosowań nici Aptos, atrakcyjności opracowanych przez siebie metod i wspólnym prowadzeniu biznesu?

 

Dmitrij Gabczenko Zatoka Piękna: Na czym polega atrakcyjność metod Aptos? Słuchając prezentacji na kongresie Master of Aptos oraz obserwując wzrost popularności produktów na bardzo konkurencyjnym polskim rynku, nietrudno było dostrzec ich innowacyjność.

Dr George Sulamanidze:
Po pierwsze, jesteśmy wynalazcami metody liftingu nićmi. Mój ojciec stworzył wypusty na niciach chirurgicznych, które kotwiczyły nić w tkankach i umożliwiały ich uniesienie bez rozcinania skóry. To było rewolucyjne rozwiązanie w świecie medycyny estetycznej. Jako pierwszy rozpoczął pracę z nićmi, opracował metody zabiegowe, które popularyzował na całym świecie, opatentował swoje projekty i uruchomił pierwszą fabrykę produkującą nici. Pojawiały się już wcześniej różne idee, ale nikomu nie udało się stworzyć samej nici.

Po drugie, jesteśmy nie tylko wynalazcami, ale też systematycznie rozwijamy technologię nici liftingujących, co roku prezentujemy lekarzom kolejne produkty, oparte o nowe struktury, składy chemiczne, nowe wskazania zabiegowe oraz skuteczne protokoły stosowania. Od 25 lat istnienia firmy Aptos dostarczamy regularnie innowacyjne metody #antiptosis - przeciwko opadaniu tkanek. Przykładem takiego nowego, unikalnego produktu, który nie ma odpowiedników, są nici do jednoczesnego liftingu, armirowania i stymulacji tkanek z kwasem hialuronowym.

Po trzecie, co jest bardzo ważne, zarówno sam produkt, jak i metody implantacji są tworzone przez lekarzy dla lekarzy, a nie przez dział marketingowy firmy handlowej. My jesteśmy lekarzami, sami na co dzień pracujemy z pacjentami, rozumiemy ich potrzeby oraz ograniczenia dostępnych metod korekcji. Wychodzimy zawsze od potrzeb naszych pacjentów i pod to tworzymy rozwiązania, a następnie dzielimy się naszym doświadczeniem z zastosowania tych produktów i opracowanych przez nas metod korekcji Aptos. I to uważam za cechę, która zasadniczo odróżnia nas od innych firm na rynku medycznym.

Dr George Sulamanidze
Dr George Sulamanidze

Wiemy, że nici Aptos są stosowane również w wielu innych wskazaniach, takich jak brzuch, wewnętrzna strona ud, piersi. Jak powstają pomysły na kolejne zastosowania?

Dr Albina Kajaia: Aptos to nie jest dla nas jedynie biznes, traktujemy go jak dziecko, które rośnie, a my dbamy o jego rozwój i wzrastamy razem z nim. Stosowanie nici w obszarze twarzy to zaledwie początek, pojawiają się również kolejne możliwości zastosowań w obrębie całego ciała. Te multiwskazania pochodzą od samych lekarzy, z którymi współpracujemy i od nas osobiście, ponieważ wielką korzyścią dla marki są nasze doświadczenia własne z pacjentami.

Dr Albina Kajaia

Podczas dzisiejszej konferencji słuchacze mogli się przekonać, że nici Aptos znajdują zastosowanie nie tylko w zabiegach odmładzających.

Dr George Sulamanidze: Widzieliśmy dziś prezentację dr Bożeny Jendrysik, pokazującą spektakularne wyniki leczenia asymetrii twarzy spowodowanej porażeniem nerwu twarzowego, za pomocą nici Aptos. To jest praktycznie zupełnie inna droga stosowania nici Aptos w leczeniu pacjentów. Nikt nie używa nici lub podobnego podejścia do niwelowania skutków tej choroby. My pomagamy tym pacjentom, oferując im gratisowe zabiegi.

Od 15 lat prowadzimy Program Wsparcia, w ramach którego Eksperci Aptos na całym świecie, tacy jak dr Bożena Jendrysik, otrzymują od nas nici gratis na takich pacjentów i dokładając swoją pracę oraz zaangażowanie, oferują zabiegi nieodpłatnie. Wspieramy w ten sposób pacjentów z asymetrią wywołaną porażeniem nerwu twarzowego nie tylko w ich problemach estetycznych, bo jak doskonale wiemy, jest to też problem natury psychologicznej.

Dr G. Sulamanidze, Dr B. Jedrysik, Dr A. Kajaia

Produkty Aptos są stosowane w obszarze ginekologicznym, czy to znaczy, że pomysły zastosowań pochodzą nie tylko od lekarzy medycyny estetycznej i chirurgów?

Dr George Sulamanidze: Tak, to prawda, produkty Aptos mogą być stosowane na różne sposoby. Oprócz tradycyjnych wskazań możemy je wykorzystywać w zabiegach chirurgii estetycznej, ogólnej czy zamykania ran. Pełnią także swoją ważną rolę w laryngologii w korekcji nosa m.in. poprawiając oddychanie. Najlepszym przykładem zastosowania nici Aptos są właśnie metody leczenia w obszarze stref intymnych. Są to zabiegi minimalnie inwazyjne, które mają na celu np. zwężenie ujścia pochwy, co przywraca komfort pacjentek i zabezpiecza je przed nawracającymi infekcjami czy wzmocnienie okolic cewki moczowej i przedniej ściany pochwy, które ułatwia leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu.

Aptos posiada kilkadziesiąt rodzajów nici do wielu różnych zastosowań. Pomimo tej ogromnej liczby możliwości zabiegowych, lekarze stosują zabiegi łączone z innymi produktami lub technologiami.

Dr Albina Kajaia: Tak, ponieważ nasze nici pomimo ogromu możliwości ich zastosowań nie zastąpią innych ważnych pod względem wskazań procedur np. iniekcji toksyny botulinowej, liposukcji, czy też zabiegów z wysokoenergetycznymi urządzeniami. Najważniejsze w naszej opinii jest indywidualne podejście do pacjenta, prawidłowa konsultacja i ocena potrzeb danej skóry. Właściwe będzie naszym zdaniem, znalezienie idealnej formuły dla pacjenta, w której nasze nici spełniają główną rolę, ale za pomocą innych produktów czy technologii osiągamy optymalny efekt estetyczny we wszystkich wskazaniach. Wiele metod zabiegowych działa synergicznie dla pełnego sukcesu przeciwdziałania starzeniu.

Podczas prezentacji powiedziała pani, że nie implementujemy do organizmu niczego nowego, jedynie przemieszczamy skórę we właściwe miejsce.
Dr Albina Kajaia: Tak, to główna różnica między nićmi a wypełniaczami. Wypełniacz koryguje zmarszczki podaną dodatkową objętością preparatu. W przypadku nici usuwamy przyczynę powstania fałdów i zmarszczek poprzez przemieszczenie opadniętych tkanek z powrotem na właściwe położenie. Uzyskujemy dzięki temu wygładzenie skóry i przywrócenie młodzieńczych krągłości bez dokładania sztucznej objętości, dlatego efekt korekcji nićmi daje naturalny rezultat odmłodzenia. To podstawa liftingu nićmi Aptos, a i sama nazwa na to wskazuje, gdyż Aptos pochodzi od łacińskiego „anti ptosis”, czyli „przeciwko opadaniu”. Nici Aptos, szczególnie we wskazaniach w delikatnych obszarach twarzy, przyblokowują tkanki i zabezpieczają je właśnie przed opadaniem, jednocześnie rewitalizując skórę poprzez stymulację produkcji elastyny i kolagenu.

Inicjując nowe sposoby zastosowań nici Aptos, lekarz powinien posiadać głęboką wiedzę na temat danego obszaru zabiegowego, czy to twarzy, czy to innych części ciała oraz rozumieć zachodzące tam procesy biologiczne.

Dr George Sulamanidze: Tak, oczywiście, znajomość anatomii jest bardzo przydatna dla wszystkich lekarzy. Widać było choćby dzisiaj, jakie zainteresowanie wzbudził dr Wolfgang Redka-Swoboda swoim wykładem. Natomiast stosowanie nici w konkretnych wskazaniach jest stosunkowo łatwe. Niezależnie jednak jaki zabieg oferują lekarze medycyny estetycznej swoim pacjentom, muszą posiadać wszechstronną wiedzę i na temat anatomii, i samej procedury, i efektów zabiegu oraz możliwych terapii łączonych.

Proces starzenia jest spowodowany wieloma czynnikami. Jednym z wątków jest aktywność mimiczna – stosujemy wtedy toksynę botulinową, kolejnym jest ubytek objętości - więc stosujemy wypełniacze bądź lipofilling, problem wieku skóry, pogorszenia gęstości – stosujemy biostymulatory. Jednak na główny problem, którym jest opadanie, stosujemy nici. Możemy i musimy stosować terapie łączone w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów dla naszych pacjentów.

Jesteście małżeństwem, co może mieć wpływ także na rozwój firmy Aptos. Jak wygląda proces innowacji w waszej rodzinie? Omawiacie w domu pewne pomysły biznesowe?

Dr Albina Kajaia: Niektórzy uważają, że bycie małżeństwem, wykonywanie takiego samego zawodu i wspólne prowadzenie biznesu jest ogromnie trudne i kłopotliwe. Jednak w naszej opinii najważniejszą kwestią jest szacunek dla siebie. Jeżeli szanujemy siebie jako profesjonalistów, wówczas w dyskusjach na temat nowych pomysłów nie traktujemy się konkurencyjnie. Oczywiście jest tutaj cienka granica między konkurowaniem, a graniem w jednej drużynie. Często rozmawiamy, co sądzisz na temat takiego sposobu, drugie odpowiada, próbowałem, ale uważam, że lepiej wychodzi w inny sposób, spróbuj tak i tak.

Dr George Sulamanidze: Robimy nasz biznes od początku razem. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, jak mógłbym prowadzić biznes bez Albiny. Jesteśmy rodziną, mamy trojkę dzieci, ale nawet będąc z dala od rodziny, jest o wiele łatwiej iść do przodu razem niż w pojedynkę. Aby przyjrzeć się lepiej naszemu biznesowi z bliska, zapraszamy do Tbilisi na kongres Kolkhida oraz na zwiedzanie jednej z naszych trzech fabryk.

Bardzo dziękujemy dr Albinie i dr George’owi za spotkanie, rozmowę i zaproszenie!

D.Gabczenko, Dr Albina Kajaia, Dr G. Sulamanidze

Więcej na temat Aptos Methods na www.aptos.global oraz aestheticconcept.com.pl