Jesteśmy ofiarami Czarnobyla – mówi redakcji Zatoki Piękna dr. n. med. Mirosław Szlachcic, endokrynolog i ginekolog, który wziął udział w kolejnym odcinku naszego cyklu wideokonsultacji. Rozmawiamy o chorobach tarczycy

 

Współcześnie choroby tarczycy w Polsce stanowią ogromny problem. Jak twierdzi dr. n. med. Mirosław Szlachcic, mimo że wybuch w Czarnobylu był w 1986 roku, teraz w naszym kraju chorują praktycznie wszyscy. - Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile jest ludzi, którzy mają zaburzenia – mówi endokrynolog.

Zaburzenia przewodu pokarmowego, nadwrażliwość jelit oraz pozostałe dysfunkcje mogą mieć podłoże w chorobach tarczycy. Nie wyklucza ich zresztą nawet mieszczenie się w normach. - Norma to nie znaczy, że człowiek jest zdrowy, są postaci subkliniczne, u jednego na przykład 2 będzie normą, u drugiego to będzie za dużo, a u trzeciego za mało – dodaje lekarz.

Chociaż wyniki badań laboratoryjnych mogą wskazywać na to, że z tarczycą nie dzieje się nic złego, o czym innym mogą świadczyć objawy. - Trzeba się wsłuchiwać w pacjenta, bo on już przy pierwszej rozmowie powie nam dużo o tym, co go trapi, męczy – zaznacza dr. n. med. Mirosław Szlachcic.

Jak powiedział nam lekarz, w swojej praktyce spotyka wiele subklinicznych postaci, przy czym tarczyca jest problemem złożonym. - Jest to mały gruczoł, ale równocześnie wpływa na inne gruczoły dokrewne – zaznacza. To ważne, ponieważ hormony tarczycy regulują procesy metaboliczne i kardiologiczne, a u kobiet wpływają też na płodność i występowanie napięcia przedmiesiączkowego.

Co powinno nas zaalarmować, dlaczego tak cenna jest współpraca endokrynologa z kardiologiem, czy tarczyca wpływa również na piersi i jak wygląda pełna diagnostyka tarczycy? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarczy kolejny odcinek naszej serii WIDEOKONSULTACJE.  

 

Oglądaj wideokonsultację!