Lipoliza i lipotransfer, komórki macierzyste pozyskiwane z tkanki tłuszczowej pacjenta, a może laser pikosekundowy? Dr n. med. Bartosz Pawlikowski zdradził w rozmowie z Esterą Gabczenko, jakie technologie i zabiegi estetyczne zasługują na miano tegorocznego HITU. Posłuchajcie!

 

Oglądaj wideo!

 

HITY medycyny estetycznej w 2018 r. okiem dr. Bartosza Pawlikowskiego

- Medycyna regeneracyjna z preparatów autologicznych, czyli wykorzystanie osocza bogatopłytkowego autologicznego, komórek macierzystych pozyskiwanych z tkanki tłuszczowej, to w tej chwili jest HIT. Myślę, że to się będzie rozwijało. Zabiegi będą jeszcze mniej inwazyjne, dzięki czemu uzyskamy możliwość wykonywania ich na jednej sesji, na większej ilości powierzchni. Tak naprawdę, to w tym wszystkim jest ważne, żeby pacjenta jak najszybciej – nikt teraz nie chce czekać na efekty – doprowadzić do stanu, którego od nas oczekuje.

- Oczywiście włosy. Mężczyźni już niechętnie chodzą z łysiną. Kobiety chcą leczyć wypadanie włosów niezależnie od tego, jak jest ich przyczyna. Czy to są przyczyny chorobowe, hormonalne, czy też inne. Chodzi o to, że każdy musi wyglądać młodo, szczupło, mieć gęstą czuprynę, piękną cerę i napiętą skórę, wiecznie uśmiechniętą buzię. To są oczekiwania naszych pacjentów i my je spełniamy stosując właśnie urządzenia i najnowsze technologie. 

- Jeśli chodzi o rok 2018, w moim odczuciu, w moim gabinecie bezsprzecznie przełomem był laser pikosekundowy. Obecnie pracuję na nim najwięcej. Wykonuje bardzo zaawansowane zabiegi. U pacjentów dorosłych, ale też u dzieci, dlatego że mam taką możliwość, taką umiejętność i taką chęć. Dzieci bardzo dobrze znoszą zabiegi z użyciem tego lasera, ponieważ jest on praktycznie bezbolesny, a daje bardzo dobre efekty. Wcześniej tak naprawdę nie miałem okazji pracować na urządzeniu, które tak dobrze odpowiadałoby na potrzeby i zaprzeczało strachowi dzieci.

- Inne zabiegi, to oczywiście zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych. Bardzo bezpieczne, na co musimy zwracać uwagę w dzisiejszych czasach, bo nigdy nie wiemy co tak naprawdę jest w ampułce, którą chcemy podać pacjentowi, czy ten kwas hialuronowy, którego używamy jest w 100 % bezpieczny. Oczywiście firmy gwarantują nam doskonałą kontrolę laboratoryjną swoich preparatów, ale rośnie ilość alergii na różne substancje. W związku z tym, musimy przede wszystkim jako lekarze postępować bezpiecznie. Stąd moim wyborem najczęściej w pierwszej kolejności są właśnie preparaty pozyskiwane z krwi pacjenta. Jeżeli chodzi o komórki macierzyste i tkankę tłuszczową, to oczywiście lipoliza i lipotransfer. O tym mówi się bardzo dużo, a będzie jeszcze więcej. Dlatego że, tak jak powiedziałem, zabiegi są coraz mniej inwazyjne, a więc możemy na jednym spotkaniu z pacjentką, w czasie jednego zabiegu odessać tkankę tłuszczową z okolic brzucha, boczków i np. powiększyć od razu tą samą tkanką tłuszczową pośladki, ewentualnie podać w obrębie twarzy, gdzie też jest to preparat bezpieczny, a daje znakomite rezultaty.

- Myślę, że w tym kierunku będzie postępował dalszy rozwój jeśli chodzi o urządzenia laserowe i High Tech, które wykorzystywane są w medycynie estetycznej.

- Serdecznie pozdrawiam wszystkich wielbicieli Zatoki Piękna, serdecznie pozdrawiam pacjentki. Życzę Paniom wszystkiego dobrego, nieprzemijającej urody, a mężczyznom więcej odwagi, jeśli chodzi o korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Dziękuję bardzo i do zobaczenia następnym razem.