"Moi podopieczni wiele razy mówili, że czują się, jakby ktoś odjął im dekadę z metryki. Doświadczają mniej stresu, odżywają, łapią wiatr w żagle." - opowiada w rozmowie z Esterą Gabczenko Konrad Gaca - specjalista żywieniowy CNS, ekspert ds. leczenia otyłości, który od wielu lat pomaga Polakom walczyć o zdrowie.

 

Estera Gabczenko: Zagadnieniem zdrowego odżywiania i leczenia otyłości zajmuje się Pan od przeszło 20 lat. Od czego zaczęła się ta życiowa przygoda?

Konrad Gaca: Jako młody człowiek byłem mocno związany ze sportem. Moim marzeniem było otwarcie fitness klubu. Udało mi się to w 1999 roku. W pewnym momencie zgłosił się do mnie człowiek, który szukał pomocy w zrzuceniu nadwagi. Jako kulturysta biorący udział w Mistrzostwach Polski wiedziałem sporo o redukcji wagi. Podjąłem się wyzwania i ten człowiek schudł pięćdziesiąt kilogramów.

Ta pierwsza metamorfoza była sporym przeżyciem także dla mnie. Obserwowałem, jak mój podopieczny zmienia się wizualnie, ale też nabiera pewności siebie i wewnętrznej siły. Za  jego przykładem zaczęły się do mnie zgłaszać osoby z podobnym problemem. Pomaganie im dawało mi dużą satysfakcję i po pewnym czasie podjąłem decyzję, żeby zająć się tym na sto procent. W 2004 roku ruszyło Centrum Odchudzania i leczenia otyłości - GACA SYSTEM.

 

A teraz dzieli się Pan wiedzą z zakresu szeroko pojętej dietetyki.

Dokładnie. Doświadczenia pracy z ludźmi pochodzącymi z różnych grup społecznych, różnych środowisk i różnych przedziałów wiekowych wiele mnie nauczyło. Otyłość to choroba i nie należy się jej wstydzić. Moje wykłady mają dostarczyć konkretnej wiedzy, ale też pomóc otyłym ludziom wyjść ze skorupy, pokazać, że inni cierpieli na otyłość, ale sobie z nią poradzili. Oczywiście pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty.

 

Zatrudnia Pan osoby, które wcześniej Pan odchudził. To część jakiejś strategii?

Tak, jest to świadoma strategia. Osoby, które  wyszły z otyłości, dobrze  rozumieją tych, którzy są na początku drogi,  którą oni sami przeszli i są dla nich bardzo dobrym wsparciem i motywacją  w trakcie odchudzania. Poza tym są oni świetną wizytówką GACA CENTRUM i inspiracją dla wątpiących w swój sukces w zrzuceniu kilogramów.

 

Na Pana niedawnym wykładzie w GACA CENTRUM w Gdańsku miałam okazję wysłuchać tych członków zespołu, którzy na dobre poradzili sobie z nadwagą. Poruszyła mnie wypowiedź pewnej niesamowicie pozytywnej kobiety, która wyznała, że jest teraz nową osobą. Już nie tą osobą zamkniętą w za dużym ciele, ale kimś po prostu szczęśliwszym. 

Jakkolwiek banalnie nie brzmiałaby fraza “drugie życie”, to dla większości osób , które wyrwały się otyłości jest ona rzeczywistością. Ta kobieta z wykładu to Pani Hania. Z powodu nadwagi, borykała się z szeregiem chorób. Przeszła piękną metamorfozę. Dzisiaj to energiczna, radosna kobieta w szczupłym ciele.

 

Czyli nie chodzi tylko o walory estetyczne…

Absolutnie. Otyłość, podkreślę to kolejny raz, jest chorobą. Ja w ogóle nie lubię słowa “odchudzanie”, bo ma głównie pejoratywne skojarzenia. Mówisz “odchudzanie”, myślisz: rygor, wyrzeczenie, ból, zmęczenie… A w wychodzeniu z otyłości potrzebna jest zmiana stylu życia − długofalowy wzrost aktywności, pochylenie się nad zdrową dietą. I nagle okazuje się, że ustępują towarzyszące otyłości jednostki chorobowe: nadciśnienie, cukrzyca typu 2, podwyższony cholesterol czy poziom cukru. Osoby,  którym lekarze odstawili leki, które przyjmowały latami, a teraz dzięki odchudzaniu ich organizm zaczął funkcjonować poprawnie, radykalnie podnoszą jakość swojego życia. Moi podopieczni wiele razy mówili, że czują się, jakby ktoś odjął im dekadę z metryki. Doświadczają mniej stresu, odżywają, łapią wiatr w żagle.

 

No dobrze, zacznijmy od początku. Czy odchudzać można się w każdym wieku? Czy do GACA SYSTEM może się zgłosić nastolatek -  30- i 80-latek?

Na pewno w każdym wieku warto o siebie dbać. Przez GACA SYSTEM na przestrzeni lat przewinęło się już kilkadziesiąt tysięcy ludzi.  Są przypadki , że o rozpoczęciu odchudzania z nami decyduje nasze Konsylium Medyczne. Widziałem ludzi, którzy z powodu swojej wagi cierpieli na bardzo poważne choroby. Ludzi którzy przeszli zawały udary i cierpieli na zwyrodnienie stawów. Na szczęście dla większości jest ratunek. Nawet jeśli ktoś mieszka na wsi, w której nie ma siłowni, może skorzystać z naszej platformy online. Czasem zaczynamy od samej diety, a potem dołączamy regularne spacery.

Wracając do Pani pytania - mam podopiecznych w wieku 80+, a także osoby młode powyżej 13 roku życia. Z dobrodziejstw zdrowego odżywiania korzystają ludzie w każdym wieku.

 

Jakie są złote zasady odchudzania według Konrada Gacy?

Moje  zasady są bardzo proste. Sztuka polega na wyrobieniu  w sobie dobrych nawyków i zastosowaniu ich na co dzień. Po pierwsze spożywamy regularne posiłki - bez pośpiechu. Przynajmniej jeden posiłek dziennie jemy przy stole z rodziną. Jest to ważne zwłaszcza dla dzieci, które powinny kojarzyć wspólny czas przy posiłku jako budowanie więzi. Idealnie, kiedy czasem robimy zakupy z dziećmi, wybierając zdrowe produkty, przekazując im wiedzę z zakresu zdrowego żywienia. Potem można razem pogotować.

Im regularniej jemy posiłki, tym szybciej chudniemy. Wieczorem opieramy się na produktach białkowych, nie na węglowodanach. Przed snem unikamy owoców, makaronów, ryżu, pieczywa.

Po trzecie - ruszamy się. Każdy na miarę swoich możliwości. Chodzi o pobudzenie metabolizmu, zazwyczaj na początek doradzamy dwa treningi w tygodniu. Później są to trzy, maksymalnie cztery treningi. Nie polecam częstszych ćwiczeń, bo nie chodzi o ty, by paść ze zmęczenia czy zaniedbać przez treningi inne sfery naszego życia, takie jak praca czy relacje z najbliższymi. Odchudzanie ma dodać energii, nie odwrotnie.

 

Z punktu widzenia specjalisty, jaki jest krytyczny moment odchudzania?

Przetrenowanie albo źle dobrany, rygorystyczny jadłospis powodują stres i wyczerpanie organizmu. Ludzie mówią sobie wtedy: nie mam siły i odpuszczają. Wracają do starych nawyków, metabolizm z powrotem zwalnia, mięśnie kurczą się, a tkanka tłuszczowa narasta. Oczywiście jest to też kwestia psychiki. Zmęczenie wytwarza już sama myśl, że “nie mogę sobie odpuścić, nie mogę tego, tamtego, itd.”. Generalnie samodzielne odchudzanie - i mam tu na myśli nie 5, a 20, 30 czy 100 kilogramów, jest niemal nie do zrobienia bez wsparcia specjalisty. Wręcz można sobie zrobić krzywdę i spowodować jeszcze większą otyłość.

 

Ile średnio trwa proces zrzucania, dajmy na to 40 kilogramów?

W pierwszym miesiącu osoba mająca ok. 40 kg nadwagi może rzucić  8 − 10 kg . Dalsze ubytki wagi to kwestia bardzo indywidualna. Odchudzanie kończymy wyprowadzeniem z diety, które trwa ok. 3 m-cy.

 

Zatoka Piękna opisywała kwestię problemów estetycznych po utracie dużej ilości kilogramów w cyklu “Schudłam i co dalej?”. W jaki sposób wspieracie swoich podopiecznych w tej kwestii?

Prewencja oparta jest na podejściu holistycznym. Pierwszym celem jest spalenie tkanki tłuszczowej. Cel numer dwa to wzmocnienie tkanki mięśniowej na całym ciele. Bez mięśni nie będzie efektu jędrnego ciała, nieważne jakich drogich kosmetyków byśmy nie używali. Te dwa cele gwarantowane są przez dietę dobraną do aktywności fizycznej.

Druga arcyważna kwestia to walka z wolnymi rodnikami, które w zwiększonej ilości  produkowane są podczas odchudzania. I tu ważny  jest odpowiednio dobrany suplement  witaminowy  oraz suplementacja regeneracyjna  po ćwiczeniach.

 

Co powiedziałby Pan na wstępie osobie, która cierpi na otyłość i pragnie powrócić do normalnej wagi?

Nie rób tego sam/sama! Nie odchudzaj się, korzystając z “super diet” albo diety, która pomogła koleżance koleżanki. Połącz dietę z ćwiczeniami, w przeciwnym wypadku zgubisz kilogramy, ale pozostanie ci obwisła skóra i wyczerpany organizm. Bez tkanki mięśniowej nie będziemy wyglądać korzystnie.

 

Jakie wyzwania czekają Konrada Gacę w 2018 roku jako prezesa Stowarzyszenia Walki z Otyłością „Fatkillers”?

Właśnie ruszyła ogólnopolska kampania STOP OTYŁOŚCI. Projekt ma wymiar edukacyjny, uświadamiający następstwa otyłości i zbierający w jednym dokumencie stan wiedzy na temat tego problemu w Polsce. Za nią pójdzie druga kampania STOP NADWADZE. Zapraszam do śledzenia obu kampanii, bo dostarczają mnóstwo wiedzy - ogólnie o zdrowym stylu życia. A tej wiedzy nigdy nie jest za wiele.