Częste mycie rąk i używanie żelu czy płynu do dezynfekcji to teraz konieczny sposób ochrony przed infekcją i zarażeniem koronawirusem. Niestety nie pozostaje on bez wpływu na skórę dłoni, która pod wpływem agresywnego traktowania jest sucha, szorstka, a do tego często podrażniona i zaczerwieniona. Podpowiadamy domowe sposoby, jak pielęgnować wysuszone dłonie, jakie naturalne kosmetyki i oleje stosować, a także przepis na maseczkę DIY. 

 

Zamknięte gabinety kosmetyczne, w sytuacji kiedy zmagamy się z problemami ze skórą nie tylko twarzy, ale i dłoni, to nie najlepsza wiadomość. W podbramkowej sytuacji jesteśmy zmuszeni do bardziej intensywnej pielęgnacji skóry w domowych warunkach. Warto pomyśleć o tym wcześniej, a nie dopiero w sytuacji, kiedy kondycja dłoni wymaga zdecydowanej interwencji. W pielęgnacji dłoni w dobie epidemii koronawirusa, jak we wszystkim, bardzo istotna jest profilaktyka.

 

Jakim mydłem myć ręce?

Częstą przyczyną podrażnienia skóry rąk jest mycie ich zbyt agresywnymi środkami. Pewnie niejedna osoba zauważyła, że mydło mydłu nierówne i nawet przy tej samej częstotliwości mycia rąk skóra raz jest gładka i nawilżona, a w przypadku innego produktu – mocno podrażniona. Już na etapie mycia rąk warto pomyśleć więc o kilku zasadach:

  • Myj ręce w ciepłej, a nie zimnej czy za gorącej wodzie – podrażniłaby ona barierę ochronną naskórka,
  • Wycieraj ręce do sucha, a więc nie wilgotnym, lecz suchym ręcznikiem. W dobie epidemii sprawdzą się ręczniki papierowe,
  • Wybierz mydło bez substancji zapachowych, najlepiej z naturalnymi olejami roślinnymi, które będą jednocześnie chronić skórę,
  • Wybierając mydło w płynie, unikaj produktów na bazie SLS, zamiast tego szukaj w nich składników nawilżających i łagodzących,
  • Po każdym myciu dłoni, a także po zmywaniu naczyń, używaj odżywczego kremu do rąk, najlepiej z gliceryną, alantoiną, masłem shea czy mocznikiem, czyli ze składnikami nawilżającym.

Gliceryna, oleje roślinne, aloes – właśnie takich składników należy poszukiwać w mydle. Osobom skarżącym się na delikatną skórę dłoni polecić można chociażby polskie mydła Yope.

Bardzo ważne jest również używanie właściwego żelu antybakteryjnego. Mieszanka wody i alkoholu tylko nam zaszkodzi, ale jeśli będziemy używać żelu do rąk z aloesem i gliceryną, pielęgnacja dłoni będzie znacznie łatwiejsza. Naprzeciw wychodzą nam zresztą liczne marki kosmetyczne, jak np. Sesderma z preparatem Lactyferrin Hand Sanitizer Gel, zawierającym dezynfekującą chlorheksydynę i wzmacniającą barierę ochronną skóry laktoferynę.

 

Jak pielęgnować wysuszone dłonie?

Przy bardzo częstym myciu i dezynfekowaniu rąk stosowanie kremu może nie wystarczyć. Konieczne bywają też zabiegi odżywiające skórę, które na szczęście nietrudno przeprowadzić w domu. Od czasu do czasu warto zrobić peeling, aby pozbyć się naskórka i ułatwić składnikom odżywczym wnikanie w głąb skóry. Kolejnym etapem jest zabieg na dłonie w postaci rękawiczek, dostępnych właściwie w każdej drogerii online.

Maskę na dłonie do stosowania po peelingu, jak i bez etapu złuszczania naskórka, można poniekąd stworzyć samemu. Zadanie spełnią m.in. kremy silnie odżywcze, oleje naturalne czy maseczki DIY.

  • Wklep w skórę grubą warstwę kremu lub serum regenerującego, np. z masłem shea, mocznikiem i alantoiną, po czym załóż bawełniane rękawiczki na 20 minut lub nawet na całą noc, aby składniki silniej wniknęły w głąb skóry i wspomogły regenerację skóry,
  • Przygotuj maskę z banana, rozgniatając go widelcem i dodając do niego łyżkę miodu. Te dwa proste składniki zawierają szereg witamin, które zadziałają nawilżająco. Po aplikacji maseczki na dłonie odczekaj 15 minut, a następnie zmyj ją letnią wodą,
  • Nawilżaj dłonie olejami roślinnymi, które nie tylko natłuszczają, ale i regenerują skórę. Olej kokosowy, olej arganowy, a nawet oliwa z oliwek zadziała jak najlepsza maska. Po nasmarowaniu dłoni, najlepiej na noc, dla wzmocnienia efektu załóż bawełniane rękawiczki.

Pamiętaj, że noc to najlepsza pora na regenerację skóry i to nie tylko dłoni, ale i całego ciała oraz twarzy. Wszelkie zabiegi regeneracyjne, włączając w to aplikację serum, opłaca się przeprowadzać wieczorem. Takie domowe SPA dla dłoni z pewnością przysłuży się też naszemu samopoczuciu!

 

Polecamy PORADNIK ZAKUPOWY - >> O czym należy pamiętać, robiąc zakupy w dobie pandemii koronawirusa!