Płyny do dezynfekcji i żele antybakteryjne do rąk to w dobie epidemii koronawirusa (COVID-19) jedne z najbardziej pożądanych produktów. Kiedy niewielu z nas ma do nich dostęp, szukamy sposobów na stworzenie podobnego środka domowymi sposobami. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Poniżej znajdziesz przepis, jak samodzielnie zrobić płyn do dezynfekcji i żel do rąk.

 

Wszyscy doskonale pamiętamy początki epidemii koronawirusa w Polsce – pustki na półkach z makaronem, papierem toaletowym, mydłem, a także płynami do dezynfekcji. Teraz, kiedy są one potrzebne jak nigdy wcześniej, czasami udaje się kupić je przez internet w sklepach online, jednak w mocno zawyżonych cenach. Efekt? Zamiast szukać płynu za kilkadziesiąt złotych, skupiamy się na składnikach, z których można stworzyć go w domu. 

 

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk? 

Skuteczny płyn do dezynfekcji rąk musi zawierać minimum 60 proc. alkoholu i to właśnie na tym należy się skupić. Najprościej kupić spirytus, który można połączyć z wodą i innymi potrzebnymi składnikami. Do przygotowania płynu według przepisu zalecanego przez WHO potrzebny jest pojemnik o pojemności powyżej 1 litra. Należy w nim połączyć:

  • 833 ml spirytusu,
  • 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej (jednak nie gorącej),
  • 42 ml 3% wody utlenionej,
  • 15 ml gliceryny.

 

Przepis na żel do dezynfekcji rąk

Znacznie prostsze jest przygotowanie żelu do dezynfekcji rąk – 60 ml spirytusu wystarczy połączyć z 40 ml żelu aloesowego, najlepiej w małej butelce z atomizerem. Aby przygotować 100 ml płynu, można wykorzystać też 75 ml spirytusu, 20 ml żelu (aloesowego lub hialuronowego) i 5 ml wody utlenionej. Nie zaszkodzi dodać  też kilku kropel olejku z drzewa herbacianego, ponieważ wykazuje on właściwości antybakteryjne.

 

Jaki płyn do dezynfekcji kupić?

Jeśli jednak nie zdecydujemy się na przygotowanie własnego płynu, a zamiast tego wybierzemy zakup w sklepie online, pamiętajmy, by produkt zawierał co najmniej 60 proc. alkoholu. Miejmy się też na baczności i nie kupujmy z niepewnych źródeł. Płyny do dezynfekcji oraz żele antybakteryjne do rąk najlepiej kupować w sprawdzonych drogeriach online, a nie na portalach aukcyjnych.  

 

Co dezynfekować w swoim otoczeniu?

Jak słusznie podkreślają lekarze, dezynfekcja rąk to za mało, by poczuć się bezpiecznie. Konieczne jest także dezynfekowanie naszego otoczenia. W pierwszej kolejności należy zacząć od klamek, poręczy i wszelkich uchwytów. W tym celu można użyć płynu do mycia szyb z alkoholem. Nie mniej ważne jest dokładnie mycie podłóg – należy to robić jeszcze częściej niż dotychczas, pamiętając przy tym, aby nie chodzić w tym samym obuwiu na zewnątrz i w domu.

Dziś wiemy już, że wirus może przetrwać na wybranych powierzchniach nawet kilka dni. Oznacza to, że zadbać należy także o przyniesione do domu zakupy. Produkty spożywcze, które gotujemy lub pieczemy, nie wymagają mycia, ponieważ temperatura 60 st. C w ciągu 30 minut zabija wirusa. Surowe owoce i warzywa należy za to umyć, natomiast rzeczy zapakowane w folię – rozpakować, a opakowania wyrzucić.