Większość składników produktów do pielęgnacji anti-aging oferuje efekty krótkoterminowe. Wprawdzie minimalizują one powstawanie nowych zmarszczek, ale ich działanie naprawcze pozostawia wiele do życzenia. Na ich tle wyróżnia się jednak bardziej innowacyjny składnik – Matrixyl zapewniający długotrwałą naprawę szkód od wewnątrz.


Matrixyl jest peptydem, opracowanym przez laboratorium Sesderma. Otrzymuje się go biotechnologicznie, a wśród jego składników wymienia się glicerynę, wodę, glikol butylenowy, Carbomer, Polysorbate 20 oraz Palmitoyl Pentapeptide-3. W składzie kosmetyków widnieje on często pod nazwą ostatniej z wymienionych substancji. Jak działa on w pielęgnacji skóry i dzięki jakim właściwościom zaskarbił sobie uznanie marek kosmetycznych?


Matrixyl – co warto o nim wiedzieć?

Swoje działanie zawdzięcza on w dużej mierze matrykinom - niskocząsteczkowym peptydom, które przenoszą informacje o przebudowie bezpośrednio do komórek skóry. Docierają one do fibroblastów, stymulując w ten sposób produkcję kolagenu i elastyny (jędrność i elastyczność skóry), kwasu hialuronowego (nawilżenie) oraz fibronektyny (komunikacja między komórkami w granicy skórno-naskórkowej).


Matrixyl w pigułce

- wytwarzany biotechnologicznie prokolagen będący peptydem,
- pobudza procesy regeneracyjne – stymuluje produkcję kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego i fibronektyny,
- zalecany do pielęgnacji skóry dojrzałej wymagającej odmłodzenia,
- minimalizuje powstałe już oznaki starzenia, a także wzmacnia skórę i zapobiega powstawaniu zmarszczek,
- spłyca zmarszczki, przywraca skórze elastyczność, wygładza drobne linie.

Działanie Matrixylu, jak dowiodły badania chemika Iana Hamleya, przy odpowiednim stosowaniu jest w stanie podwoić produkcję kolagenu. Z tego też powodu kosmetyki zawierające ten składnik zaleca się osobom, które zauważyły u siebie oznaki starzenia. Peptyd ten radzi sobie nawet z niwelowaniem głębszych zmarszczek. Dodatkowo poprawia on sprężystość i elastyczność skóry, co prowadzi również do redukcji rozstępów.

Gwiazda pielęgnacji przeciwzmarszczkowej

Matrixyl nie bez powodu porównywany jest do retinolu – niewykluczone, że najpopularniejszego już składnika kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Obie substancje wygładzają widoczne zmarszczki, a więc nie tylko zapobiegają starzeniu, ale przede wszystkim odmładzają. Stosowanie Matrixylu jest jednak w pewnym sensie bezpieczniejsze. Otóż nie powoduje on alergii ani złuszczania się skóry.

Niestety, nie wszystkie produkty zawierające ten peptyd działają skutecznie. Jak podaje Sederma, by Matrixyl działał prawidłowo, należy go stosować w stężeniach w zakresie od 3% do 5%. Tymczasem większość produktów na rynku nie zawiera zalecanych ilości. Przed zakupem jakiegokolwiek kosmetyku z Matrixylem warto więc poświęcić dłuższą chwilę na analizę składu.