Nie byłoby przesadą stwierdzenie, że kolagen odpowiedzialny jest za młody wygląd naszej skóry i z tego powodu znajduje się w centrum zainteresowania kosmetologów. Z biologicznego punktu widzenia kolagen określa grupę białek fibrylarnych (włóknistych) stanowiących aż 30 procent całkowitej masy białka ludzkiego. Rolą tej substancji jest spajanie komórek skóry oraz ich odnawianie. To kolagenowi skóra zawdzięcza jędrność, sprężystość oraz nawilżenie. Niestety, mniej więcej od 30. roku życia organizm wytwarza coraz mniej włókien kolagenowych. Kosmetyki z jego zawartością oraz urodowe zabiegi mają na celu uzupełnić niedobory i zatrzymać naszą młodość.Kolagen - rusztowanie skóry

Kolagen nazywany też białkiem młodości pod mikroskopem wygląda jak tkanina. Fibroblasty wytwarzają pojedyncze mikrowłókna kolagenu, które następnie są wydalane poza komórki. Tam włókna splatają się ze sobą, tworząc większe łańcuchy. Łączą się one ze sobą różnego rodzaju wiązaniami, tworząc strukturę przypominającą siatkę.

Siatka kolagenowa to swoiste rusztowanie o niezwykle mocnej strukturze. Włókno kolagenu o średnicy jednego milimetra byłoby w stanie utrzymać ciężar nawet dziesięciu kilogramów! To kolagen sprawia, że nasza skóra jest odporna na nadmierne rozciąganie i rozrywanie. Im jesteśmy młodsi, tym skóra - nasz naturalny płaszcz ochronny - jest mocniejsza i trwalsza. Kolagen jako główny budulec tkanki łącznej zapewnia też zdrowie narządom wewnętrznym, kościom, zębom i ścięgnom.

Istnieje kilkanaście rodzajów kolagenu, natomiast w organizmie występuje typ I oraz III. Typ I cechuje wytrzymałość i sprężystość - typowe dla skóry zdrowej. Typ III (reperacyjny) występuje w przypadku większych urazów i skaleczeń, gdy skóra nie regeneruje się w 100 procentach i na ciele pozostają blizny i rozstępy.


Czynniki powodujące utratę kolagenu w organizmie

W organizmie młodej i zdrowej osoby kolagen jest wytwarzany w sposób naturalny i uszkodzone tkanki są na bieżąco regenerowane. Około 26. roku życia organizm traci zdolność wytwarzania włókien kolagenowych, czego skutkiem są defekty urody. Pogłębiające się zmarszczki, rozstępy, cellulit, pozbawiona jędrności i sucha skóra - to objawy postępującego deficytu kolagenu w tkankach łącznych. Z wiekiem również włosy i paznokcie tracą swoją sprężystość. U niektórych występuje nawet łysienie.

Na utratę kolagenu w organizmie wpływają liczne czynniki zewnętrzne: na przykład zanieczyszczone środowisko, promieniowanie słoneczne, działanie wolnych rodników. Dodatkowe czynniki, które już zależą od naszego stylu życia, to m.in. liczne mikrourazy powstałe podczas uprawiania sportów ekstremalnych, używki (alkohol i papierosy), stres (a konkretnie kortyzol - hormon stresu), niezróżnicowana, bogata w cukier  dieta. Istnieją na szczęście sposoby, by pobudzić nasz organizm do wytwarzania “dobrego” kolagenu - niezależnie od naszego wieku.


Jak wspomóc organizm w produkcji kolagenu?

Rocznie organizm wymienia około 3 kilogramów kolagenu. Z wiekiem jednak robi się coraz bardziej leniwy i więcej włókien kolagenowych zanika niż jest produkowanych. Aby wspomóc produkcję “dobrego” kolagenu, musimy przede wszystkim zadbać o zróżnicowaną dietę bogatą w witaminę C oraz żelazo, przy udziale których powstają włókna kolagenu.

W skład kolagenu wchodzą rozmaite aminokwasy, zatem w naszej diecie nie może zabraknąć produktów, w których one naturalnie występują, tj. jajek, fasoli czy nasion. Niezbędne dla produkcji kolagenu są także tzw. dobre tłuszcze oraz produkty bogate w antyoksydanty.

Duże stężenie kolagenu ma żelatyna, zatem polecane jest częste spożywanie galaretek, zup na kościach oraz podrobów. Należy się jednak liczyć z tym, że organizm nie wchłonie tyle białka, by rezultat “żelatynowej” diety widocznie wpłynął na nasz wygląd. Lepsze efekty daje suplementacja diety naturalnym kolagenem. Na rynku można go kupić w postaci tabletek lub proszku. Warto pamiętać, że suplement taki wpłynie nie tylko na zatrzymanie efektów starzenia się skóry, ale poprawi zdrowie narządów wewnętrznych.


Kosmetyki z kolagenem

Preparaty z włóknami kolagenu mają za zadanie odbudować uszkodzone komórki skóry i przywrócić jej jędrność, nawilżenie i zdrowy koloryt. Kolagen nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery ze szczególnym uwzględnieniem osób borykających się z trądzikiem, bliznami potrądzikowymi bądź cellulitem. Stanowi także remedium dla osób leczących blizny pooperacyjne. Można go stosować w postaci czystej jako serum na konkretną partię ciała (na przykład zniszczone włosy lub łamliwe paznokcie).


Kolagen zawarty w kremach, balsamach czy maskach pełni następujące funkcje:

  • nawilża, odżywia i rewitalizuje skórę,
  • poprawia elastyczność, odporność i sprężystość skóry,
  • spłyca zmarszczki powierzchniowe skóry,
  • ma działanie napinające skórę,
  • polecany jest w przypadku blizn i śladów potrądzikowych,
  • wspomaga gojenie blizn, spłyca rozstępy,
  • wspomaga kuracje antycellulitowe.