Codzienny rytuał pielęgnacyjny to podstawa zdrowej i pięknej skóry. Niebagatelne znaczenie ma przede wszystkim prawidłowe oczyszczanie twarzy, szczególnie wieczorem, aby pozbyć się pozostałości zanieczyszczeń i makijażu.

 

Brak demakijażu i niedokładne oczyszczanie po całym dniu to największa zbrodnia przeciwko skórze, niezależnie od tego, czy jest ona normalna, czy wrażliwa. Zanieczyszczenia i pozostałości kolorowych kosmetyków zapychają pory, zaostrzają stany zapalne i nie pozwalają skórze oddychać nocą, czyli wtedy, kiedy najintensywniej się regeneruje. Nie jest przy tym prawdą, że wystarczy umyć twarz wodą w czasie kąpieli. Jak zatem prawidłowo oczyścić skórę twarzy po całym dniu? 

Wieczorne oczyszczanie twarzy 

Dokładne wieczorne oczyszczanie twarzy to must have codziennej pielęgnacji skóry. Służy ono pozbyciu się wszystkich zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia, choć nie tylko, bo również aktywacji procesów odnowy i regeneracji. Nieprawidłowo oczyszczona skóra niestety nocą nie będzie miała szansy się zregenerować, co może skutkować nie tylko pogorszeniem jej kondycji, ale przede wszystkim zaostrzeniem się stanu zapalnego. Stąd już niedaleko do powstawania przebarwień czy nasilania się zmian trądzikowych. 

Jak oczyszczać skórę wieczorem? 

Żele, olejki, wody micelarne - wybór produktów do oczyszczania skóry twarzy jest ogromny, ale priorytetem powinno być jego dopasowanie do rodzaju skóry. Powód? Niektóre kosmetyki wykorzystują agresywne środki powierzchniowo czynne, które mogą powodować zaczerwienienie i uczucie ściągnięcia lub pieczenia skóry. Taki efekt daje uszkodzenie bariery ochronnej skóry i osłabienie mikrobiomu, które potęgują stany zapalne i zwiększają wrażliwość skóry. Szczególnie ważne jest to przy skórze wrażliwej, która jak żadna inna wymaga dokładnego i delikatnego oczyszczania bez naruszania bariery ochronnej. 

Oczyszczanie skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej rządzi się swoimi prawami, a na pewno jest bardziej wymagająca. Choć nie oznacza ona stosowania dodatkowych kosmetyków, szalenie istotny jest wybór tych właściwych. Zalecane jest używanie produktów bezzapachowych i niewymagających spłukiwania, ponieważ nawet sama woda może przyczyniać się do powstawania podrażnień. Takie wymagania spełniają preparaty na bazie wody micelarnej, np. produkty do oczyszczania Sensibio. Wśród płynów micelarnych, olejków i żeli warto szukać ponadto specyfików przeznaczonych do skóry naczynkowej, które zawierają składniki łagodzące i pozwalające odbudować warstwę hydrolipidową skóry. 

Oczyszczanie to pierwszy i najważniejszy etap rutynowej pielęgnacji. Wpływa bezpośrednio na kondycję skóry i sprzyja utrzymaniu jej naturalnej równowagi, ale również ułatwia wchłanianie składników odżywczych zawartych w aplikowanych na twarz preparatach, takich jak krem czy serum. Wybierając odpowiedni kosmetyk do oczyszczania, warto potraktować go jako inwestycję w dobry stan skóry, ale i w skuteczność innych produktów do pielęgnacji.