Wygląd okolicy oka to najczęstszy i drugi co do uciążliwości problem dotyczący wyglądu twarzy. Swoim doświadczeniem w tym temacie dzieli się z nami dr Joanna Sułowicz, dermatolog, wenerolog, lekarz medycyny estetycznej. 

 

Okolica oka - dlaczego jej wygląd jest taki ważny?

Oczy znajdują się w centralnym punkcie naszej twarzy i to właśnie ich wygląd często determinuje jej odbiór. Już od czasów starożytnych, w różnych kulturach przykładano szczególną uwagę do okolicy oka, czego potwierdzenie można znaleźć w licznych dostępnych źródłach historycznych. Także w trakcie trwania pandemii koronawirusa, kiedy to maski zasłoniły nam twarz, oczy się stały najważniejszym elementem naszego wyglądu.

To właśnie wtedy wielu z nas uzmysłowiło sobie znaczenie powiedzenia, że oczy są zwierciadłem naszej duszy. Wystarczyło bowiem w nie spojrzeć, aby zdać sobie sprawę, czy naszemu rozmówcy towarzyszy uczucie smutku czy też radości. Bardzo ważny jest także wygląd okolicy oka: wiotkość skóry, obecność cieni, obrzęków czy też opadających powiek. To wszystko sprawia, że wyglądamy na bardziej zmęczonych, starszych i mniej atrakcyjnych.

Z czego wynika problem cieni pod oczami?

Obecność cieni i zasinień pod oczami to złożony problem, bowiem ich występowanie może być uwarunkowane wieloma czynnikami. Typowo takie zasinienia występują u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Ponadto mogą być one skutkiem przebarwień czy też powierzchownie położonych naczyń krwionośnych. W innych przypadkach przyczyną mogą być zlokalizowane w okolicy oka worki, obrzęki lub przepukliny tłuszczowe. Zdarza się też, że wynikają one z zaniku tkanki tłuszczowej w środkowej części twarzy.

Należy jednak podkreślić, iż w większości przypadków cienie i zasinienia pod oczami są skutkiem utraty objętości tkanek w tej okolicy. Powstałe zagłębienia inaczej odbijają światło, a powstałe na skórze cienie sprawiają, że oczy wglądają na zmęczone, co znacząco odbija się na odbiorze całej twarzy. Pacjenci bardzo często skarżą się, że wyglądają tak jakby stale byli niewyspani.

Komentarz eksperta

Dr n. med. Joanna Sułowicz
Dr n. med. Joanna Sułowicz
Przede wszystkim należy zacząć od ustalenia tego co jest przyczyną cieni pod oczami, bowiem tylko prawidłowo zaplanowane postepowanie pozwoli nam na osiągnięcie zadawalającego efektu
 

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

Przede wszystkim należy zacząć od ustalenia tego co jest przyczyną cieni pod oczami, bowiem tylko prawidłowo zaplanowane postepowanie pozwoli nam na osiągnięcie zadawalającego efektu. W przypadku gdy przyczyną jest znaczny deficyt objętości w części centralnej twarzy - najpierw należy uzupełnić utraconą objętość. Gdy zaś za cienie pod oczami odpowiada niedobór tkanek w tej okolicy, uwidaczniający się jako linijne zacienienie - to rozwiązaniem tego problemu przy braku przeciwwskazań do wykonania tego typu zabiegu jest podanie substancji wypełniających np. kwasu hialuronowego.

Restylane Eyelight
Restylane Eyelight

Czym jest Restylane Eyelight i jak działa?

Restylane Eyelight to preparat kwasu hialuronowego dedykowany do zabiegów w okolicy oka. Dzięki zastosowaniu stosowanej już od ponad 25 lat wyjątkowej technologii stabilizacji kwasu – NASHA, produkt ten można podać w bardzo precyzyjny sposób bowiem zachowuje się on jak implant i pozostaje dokładnie w miejscu jego podania. Charakteryzuje się również niską zdolnością do ściągania cząsteczek wody, co ogranicza ryzyko powstania obrzęków w okolicy oka. Produkt ma minimalnie zmodyfikowany skład, tak aby był jak najbliższy naturalnemu kwasowi hialuronowemu, a 0,5 ml preparatu w strzykawce doskonale sprawdza się do korekcji doliny łez.


Jakie efekty daje Restylane Eyelight?

Restylane Eyelight dzięki wspomnianym wcześniej właściwościom pozwala na osiągnięcie naturalnego efektu. Wypełnienie niedoborów objętości w okolicy oka, odbierane przez otoczenie jako cienie sprawia, że nie tylko ta okolica, ale cała twarz wygląda na bardziej wypoczętą i świetlistą.

Efekt Restylane Eyelight
Efekt Restylane Eyelight 

 

Dlaczego spersonalizowane dobranie produktu i jego jakość są tak istotne?

W mojej opinii dobór odpowiedniego preparatu oraz właściwego pacjenta jest kluczem do sukcesu, zwłaszcza w tak kapryśnej okolicy jak oko. Decydując się na korektę tej okolicy nie ma bowiem miejsca na błąd. Dlatego też chcę mieć pewność, że preparat, po który sięgam ma wysoki profil bezpieczeństwa, odpowiednią ilość badań klinicznych i jest dedykowany do tak wrażliwej okolicy jaką jest oko. Restylane Eyelight dzięki wspomnianej już technologii NASHA pozwala mi na konieczną precyzję zabiegu oraz zminimalizowanie ryzyka - niestety dość często obserwowanych - powikłań pozabiegowych w postaci obrzęków limfatycznych.


Jak często taki zabieg należy powtarzać, żeby utrzymał się efekt?

Z uwagi na możliwość wystąpienia zaburzenia przepływu chłonki w okolicy oka, manifestującej się jako obrzęki, nie należy zbyt często podawać kwasu hialuronowego. Ważnym zaleceniem jest też to, aby korektę tej okolicy wykonywać stopniowo. W przypadku dużych niedoborów objętości nie należy już za pierwszym razem dążyć do całkowitego zniwelowania problemu. Rekomenduje się podanie mniejszej ilości preparatu, tak aby tkanki mogły się dostosować. Po miesiącu, o ile jest to konieczne, można dokonać korekty. Okres po jakim będzie konieczne wykonanie kolejnego zabiegu, nie zawsze da się dokładnie określić.

Wynika to z indywidualnej dla każdego pacjenta aktywności hialuronidazy- enzymu odpowiedzialnego za rozkład kwasu hialuronowego. Nie bez znaczenia ma tu także tryb życia pacjentów czy wystarczająca ilość pitej na dobę wody. Z moich obserwacji wynika, iż w okolicy oka kwas hialuronowy ma tendencje do dłuższego utrzymywania się niż w innych okolicach twarzy, ponadto wraz z kolejnym zabiegiem efekt utrzymuje się coraz dłużej i zdarza się, że kolejna korekta wykonywana jest dopiero po kilku latach.

Oczywiście możliwe jest „przedawkowanie” kwasu hialuronowego w okolicy oka, prowadzące do zaburzenia przepływu limfy i obrzęków. To zwłaszcza w tej lokalizacji, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów należy pamiętać o znanym powiedzeniu „co za dużo to niezdrowo”.

 

Czy ten zabieg jest dla każdego?

Korekta okolicy oka ma wiele ograniczeń i aby osiągnąć zadawalający efekt wymagana jest prawidłowa kwalifikacja pacjentów do tego zabiegu. Nie jest to niestety zabieg dla wszystkich, a dyskwalifikują z niego takie problemy okolicy oka jak: obrzęki, zwłaszcza poranne, nasilone przepukliny tłuszczowe, duża wiotkość skóry oceniana testem szczypania.

Najlepsze efekty zabiegowe uzyskuje się u osób pomiędzy 25 a 50 rokiem życia, z umiarkowanym zanikiem objętości w okolicy oka. Przystępując do zabiegu należy pamiętać, że często też cienie pod oczami spowodowane są zanikiem tkanki tłuszczowej w środkowej części twarzy. W takich przypadkach w pierwszej kolejności należy podać kwas hialuronowych w tym obszarze, a dopiero potem o ile będzie to jeszcze konieczne wykonać zabieg w okolicy oka.

Aby dowiedzieć się więcej na temat zabiegu Restylane Eyelight zapraszamy na galdermaaesthetics.pl/restylane-eyelight