Kiedy w klinikach wprowadzono nici liftingujące, świętowano pojawienie się na rynku alternatywy dla chirurgicznego liftingu twarzy. Dziś ich zastosowanie sięga znacznie dalej, czego najlepszym przykładem są nici Aptos stosowane również w korekcji asymetrii twarzy po porażeniu nerwu twarzowego. O ich możliwościach i programie wsparcia dla pacjentów więcej opowiedziała nam dr Bożena Jendrysik, specjalista chirurg i flebolog, międzynarodowy trener Aptos.O programie korekcji asymetrii twarzy spowodowanej porażeniem nerwu twarzowego mówi się coraz więcej. Jednym z powodów jest wyższa świadomość na temat samego porażenia nerwu twarzowego, szczególnie tego pod postacią tzw. porażenia Bella o nie do końca znanej przyczynie. - Uważa się, że jest nią infekcja wirusowa lub zaburzenia naczyniowe prowadzące do obrzęku nerwu w kostnym kanale kości skroniowej i w następstwie do jego uszkodzenia. W 70-80% przypadkach objawy porażenia ustępują po leczeniu farmakologicznym, ale kilka procent pacjentów ma stale uszkodzony nerw – tłumaczy nam dr Bożena Jendrysik z Centrum Medycznego Veno-Med w Lublińcu.

Dr Bożena Jendrysik
Dr Bożena Jendrysik

Przyczyny i skutki porażenia nerwu twarzowego

Wśród możliwych przyczyn porażenia nerwu twarzowego wymienia się też guz mózgu, guz ślinianki przyusznej, infekcje ucha środkowego i boreliozę. Jak dodaje dr Bożena Jendrysik, należy pamiętać o tym, że porażenie n. VII powoduje nie tylko asymetrię twarzy wynikającą z porażenia mięśni mimicznych, ale także zaburzenia funkcji wydzielniczych gruczołów łzowych, ślinowych i śluzowych, zaburzenia czucia smaku i upośledzenie słuchu. Leczenie zależy od przyczyn, ale również od czasu, jaki minął od momentu porażenia.

- W postępowaniu leczniczym używane są procedury dynamiczne stosowane średnio do 1,5 roku od powstania porażenia - kiedy mięśnie mimiczne są jeszcze zdolne do podjęcia na nowo swych funkcji. Procedury te polegają na przeszczepie nerwu lub mięśnia, co w efekcie powoduje częściowy powrót funkcji nerwu twarzowego – mówi lekarka. Jeśli jednak upłynął już długi czas od porażenia i mięśnie nie podejmują na nowo swych funkcji, stosowane jest leczenie statyczne, które wprawdzie nie przywraca ruchów mimicznych, ale symetrię twarzy w spoczynku – już owszem.

- Do tych metod należy: lifting twarzy, blefaroplastyka, implantacja złotej płytki w powiece górnej (pozwala na domknięcie oka), iniekcja toksyny botulinowej, korekta za pomocą wypełniaczy i oczywiście implantacja nici liftingujących – wylicza dr Bożena Jendrysik. W Polsce, jak i na całym świecie, pacjenci z nieodwracalną asymetrią twarzy po porażeniu nerwu twarzowego mogą liczyć na bezpłatne zabiegi z wykorzystaniem nici Aptos. Marka już od 15 lat prowadzi program wsparcia, w ramach którego eksperci otrzymują gratis nici dla takich pacjentów i nieodpłatnie wykonują zabiegi.

Renata Frączek, Dr Bożena Jendrysik, Dr G. Sulamanidze
Renata Frączek, Dr Bożena Jendrysik, Dr G. Sulamanidze

Korekcja asymetrii twarzy nićmi Aptos

Opadanie kącika ust, niedomykalność powiek, asymetria twarzy utrudniająca nawet sen - to objawy porażenia nerwu twarzowego, z którymi zmagają się pacjenci. W większości przypadków objawy da się wyleczyć, jednak u niektórych osób zmiany są nieodwracalne. Tu właśnie zastosowanie znalazły nici liftingujące Aptos, które pomagają skorygować asymetrię twarzy.

Na czym dokładnie polega korekcja asymetrii twarzy nićmi Aptos?

- Głównym objawem porażenia jest opadanie tkanek miękkich w środkowej części twarzy, co skutkuje obniżeniem dolnej powieki z niedomykaniem oka i opadnięciem kącika ust. Korekcja asymetrii twarzy nićmi Aptos polega na przemieszczeniu i ufiksowaniu tkanek miękkich w ich pierwotnym położeniu z podniesieniem kącika ust i korektą objętości w środkowej części twarzy – wyjaśnia dr Bożena Jendrysik. W zależności od przypadku, wykorzystuje się m.in. stałe polipropylenowe nici Aptos Needle, Aptos Thread i Aptos Spring. Eksperci otrzymują od firmy Aptos także nici rozpuszczalne. Podczas zabiegu można bowiem łączyć oba rodzaje nici.

- Firma Aptos daje lekarzowi do dyspozycji zarówno nici rozpuszczalne zbudowane z kwasu polimlekowego i kaprolaktonu, jak i nierozpuszczalne nici polipropylenowe. Oba typy nici powodują repozycję tkanek w ustalonym przez lekarza położeniu, przy czym nici rozpuszczalne dodatkowo silnie rewitalizują skórę. Nici nierozpuszczalne są stosowane u pacjentów starszych lub u pacjentów z grubą skórą. Często łączę te dwa rodzaje nici. Nici stosowane do podniesienia brwi i policzka są długie (50 cm) i w całości są pokryte mikrowypustami. Ich budowa pozwala na tworzenie pętli utrwalających ułożenie tkanek miękkich w odpowiedniej pozycji – tłumaczy lekarka.


Kwalifikacja do korekcji twarzy nićmi Aptos

Aby skorzystać z programu wsparcia Aptos, należy spełnić kilka warunków. Kto może liczyć na bezpłatny zabieg korygujący i jak zakwalifikować się do programu?
- Kwalifikują się do niego pacjenci, którzy są przynajmniej 1,5 roku po wystąpieniu porażenia. Kolejnym warunkiem jest dostarczenie wyniku badania EMG i zaświadczenia od neurologa potwierdzającego nieodwracalne uszkodzenie nerwu. Pacjent musi przyjechać na konsultację celem zbadania, zrobienia zdjęć, wypełnienia odpowiedniego formularza zgody, w tym także zgody na udostępnienie wizerunku – mówi dr Bożena Jendrysik.

Samo przygotowanie do zabiegu korekcji twarzy nićmi Aptos zależy od kilku czynników: stopnia asymetrii, stanu skóry i tkanki podskórnej oraz nasilenia napięcia mięśniowego po stronie zdrowej. - U osób młodych zwykle korekta nićmi jest poprzedzona rozluźnieniem mięśni mimicznych po stronie zdrowej toksyną botulinową. Osoby ze słabą jakością skóry i lipodystrofią mają wykonywany przeszczep tłuszczu i zabiegi zagęszczające skórę – tłumaczy chirurg. Implantacja nici Aptos wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu należy spodziewać się obrzęku i siniaków, które znikają po kilku lub kilkunastu dniach. Jak dodaje ekspertka, czas rekonwalescencji wynosi zwykle od dwóch do trzech tygodni.

Rezultaty zabiegu wpływają zarówno na wygląd, jak i niektóre czynności życiowe pacjenta. - Efektem terapii jest wyrównanie asymetrii twarzy dzięki podniesieniu brwi i dolnej powieki, podniesieniu i zwiększeniu objętości policzka z utworzeniem nowego fałdu nosowo-wargowego i, co zwykle najważniejsze dla pacjenta, podniesienie kąta ust. Poza zmianą wyglądu związaną z korektą asymetrii pacjent ma również polepszenie konkretnych czynności życiowych, takich jak jedzenie, picie, mówienie. Zwykle też jest mniejsze łzawienie i ból gałki ocznej dzięki zmniejszeniu niedomykalności powiek – mówi dr Bożena Jendrysik.

Jak długo utrzymują się efekty korekcji asymetrii twarzy? Nie są one trwałe, ale pomoc ekspertów współpracujących z firmą Aptos nie kończy się w chwili wykonania pierwszego zabiegu. - Jeśli pacjent systematycznie stosuje toksynę botulinową i dba o jakość skóry, zabieg powtarza się co 2-3 lata. Również następne zabiegi są bezpłatne – podkreśla ekspertka.

Dr Bożena Jendrysik
Dr Bożena Jendrysik

Korekcja asymetrii twarzy - zabieg, który zmienia życie

Korzyści dla osób biorących udział w programie wsparcia są liczne. Sam zabieg z wykorzystaniem nici Aptos poprawia wygląd twarzy i wspomniane wcześniej czynności życiowe, a to bezpośrednio przekłada się też na samopoczucie i w ogóle stan psychiczny pacjentów. Samo przejście porażenia nerwu twarzowego jest stresujące, a nieodwracalne skutki w postaci asymetrii twarzy potrafią wyłączyć pacjenta z życia towarzyskiego i nie tylko. Pomoc ekspertów można ocenić więc jako bezcenną, nawet jeśli efekty zabiegu są tymczasowe.

- Pacjenci, u których wykonuję zabiegi korygujące są dla mnie wyjątkowi. Opadanie twarzy wywołane porażeniem powoduje, że osoby te izolują się od otoczenia, nie akceptując i wstydząc się swojego wyglądu. Dlatego też zabieg korygujący asymetrię zmienia ich życie - osoby te zaczynają wracać do życia społecznego i na nowo otwierać się na kontakty międzyludzkie. Dodatkowo zmienia się też ich jakość życia związana z lepszym funkcjonowaniem w czasie codziennych czynności, takich jak np. jedzenie – mówi nam dr Bożena Jendrysik.

Oglądaj galerią zdjęć z efektami zabiegowymiProgram wsparcia realizowany przez Aptos jest ważny zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i lekarzy. U leczonych nićmi liftingującymi po zabiegu pojawia się wzruszenie, u ekspertów wykonujących zabiegi – nieskrywana satysfakcja. - Reakcja po zabiegu, gdy pacjenci po kilkunastu latach na nowo odzyskują normalny wygląd, jest zwykle bardzo wzruszająca. Oczywiście korekta nie jest całkowita, ale dla tych pacjentów każda poprawa wyglądu jest bezcenna. Dlatego korekcja asymetrii twarzy po porażeniu nerwu twarzowego jest dla mnie najważniejszą i najbardziej satysfakcjonującą procedurą, którą wykonuję z wykorzystaniem nici Aptos – dodaje lekarka.

Aby zdobyć szczegółowe informacje na temat programu i bezpłatnych zabiegów, należy skontaktować się z firmą Aesthetic Concept, dystrybutorem nici Aptos w Polsce.

Materiał powstał we współpracy z Aesthetic Concept  

Zdjęcia: Aesthetic Concept, Zatoka Piękna, Veno-Med