Czego unikać przed operacją plastyczną? To jedno z pytań, które zadaje sobie chyba każdy, kto lada dzień planuje znaleźć się w klinice chirurgii plastycznej celem poddania się operacji. Okazuje się, że znajomość listy przeciwwskazań to zbyt mało, ponieważ pewnych rzeczy nie wolno robić bez względu na to, czy jest się zdrowym, czy nie.

 

Klamka zapadła – już niebawem poddajesz się zaplanowanej operacji plastycznej. Wątpliwości zwykle nie ustają aż do samego pojawienia się w klinice. Dotyczą one choćby tego, czy leczenie okaże się skuteczne i na ile zaradzi ono problemom, które planuje się zredukować czy zniwelować. Tymczasem równie ważne jest przygotowanie się do operacji. W końcu istotne są też względy bezpieczeństwa, które mają wpływ i na twoje późniejsze zdrowie, i na sam przebieg zabiegu.

 

Jak przygotować się do operacji plastycznej?

Jeśli nie jesteś pewien, czy przed operacją możesz coś zrobić, najprawdopodobniej po prostu nie powinieneś nawet o tym myśleć. Wątpliwości nie biorą się znikąd, ponieważ zazwyczaj każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że z pozoru niewinne przyzwyczajenia mogą obrócić się przeciwko niemu. Rozwiać można je oczywiście podczas konsultacji, kiedy wszelkich odpowiedzi udzieli doświadczony lekarz.

Czego zatem nie wolno robić przed operacją plastyczną? Oto pięć rzeczy, które mogłyby spowodować krwawienie podczas operacji, spowolnić rekonwalescencję lub doprowadzić do infekcji.

 

Golenie przed operacją

Ogolenie nóg przed liposukcją brzucha to nie problem, ale jeśli uważasz, że miejsce, w którym będzie wykonane nacięcie, jest zbyt owłosione, pod żadnym pozorem nie gol go. Po pierwsze, w ten sposób możesz doprowadzić do wrastania włosków, a także spowodować przeniesienie bakterii z żyletki na skórę. To prosta droga do wywołania infekcji, dlatego nie ryzykuj i nie naruszaj obszaru ciała, który lada dzień zostanie poddany leczeniu.

 

Branie lekarstw

Nie ukrywaj przed chirurgiem plastycznym brania jakichkolwiek leków, nawet ziołowych czy witaminowych. Przed operacją nie powinno się przyjmować tabletek przeciwbólowych, ponieważ ibuprofen oraz aspiryna zwiększają ryzyko krwawienia w czasie przeprowadzanego zabiegu. Komplikacje powodują także niektóre preparaty antykoncepcyjne. Jeszcze przed zabiegiem skonsultuj więc z lekarzem każdy szczegół i jeśli ten tylko na to pozwoli, weź jedynie te leki, które są konieczne.

 

Drakońska dieta

Jeśli planujesz poddanie się liposukcji i chcesz zwiększyć jej efekty, pod żadnym pozorem nie przechodź na żadną drakońską dietę. Mogłoby ci to poważnie zaszkodzić, ponieważ doprowadzi ona do niedożywienia oraz osłabienia organizmu. Czas regeneracji po operacji znacznie się wtedy wydłuży. Poczekaj na efekty zabiegu i dopiero później zdecyduj, czy potrzebna jest dieta odchudzająca. Najprawdopodobniej wystarczy po prostu postawić na zrównoważone odżywianie.

 

Palenie papierosów

To oczywiste, że palenie papierosów ma niekorzystny wpływ na zdrowie, więc tym bardziej należy o tym pamiętać podczas przygotowań do operacji. Ogranicza ono bowiem prawidłowy przepływ krwi oraz zwiększa ryzyko krwawienia podczas samej operacji, dlatego w twoim interesie jest zaprzestać palenia najlepiej na miesiąc przed leczeniem. Jeśli nałóg jest od ciebie silniejszy, postaraj się chociaż wstrzymać z dymkiem także miesiąc po operacji.

 

Prowadzenie pojazdu

Chirurg plastyczny wspomni o tym na pewno jeszcze podczas planowania operacji. Do kliniki nie przyjeżdżaj własnym samochodem, ponieważ nawet z pozoru lekki zabieg może spowodować, że będziesz odczuwać tkliwość wpływającą na twoją zdolność prowadzenia pojazdu. O pomoc poproś znajomych lub rodzinę, ponieważ niewskazane jest również korzystanie z transportu publicznego, gdzie jest się przecież narażonym na liczne bakterie i zarazki.