Kolagen to jedno podstawowych białek dla naszego organizmu – odgrywa kluczową rolę również w utrzymaniu zdrowych włosów. Nazywany białkiem młodości, kolagen znajduje się w całym organizmie. Jest też bogaty w aminokwasy potrzebne do budowy keratyny – głównego budulca naszych włosów – i tym samym wspiera ich strukturę.

 

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu zaczyna spadać, co może powodować utratę elastyczności włosów. Mniejsza ilość kolagenu może powodować, że włosy staną się suche, cienkie i bardziej łamliwe, co z kolei stopniowo prowadzi do ich przerzedzenia.

W gospodarce kolagenowej ważny jest jednak nie tylko wiek. Na jego produkcję wpływa także szereg czynników środowiskowych. Wysoki poziom stresu powoduje zwiększenie produkcji kortyzolu – hormonu, który może hamuje syntezę kolagenu i powoduje jego rozpad. Tak samo, jak dla regeneracji organizmu, tak i dla produkcji kolagenu niezbędny jest również sen. Słaba jakość snu lub jego niewystarczająca ilość może utrudniać produkcję białka młodości. Negatywny wpływ ma też nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Jeśli chcemy więc zadbać o skórę i włosy warto przyjrzeć się swoim nawykom. 

 

Zrównoważona dieta bogata w kolagen jest jednym ze sposobów wspomagania zdrowego wzrostu włosów. Pokarmy o wysokiej zawartości kolagenu to między innymi rosół z kości, kurczak czy ryby. Te produkty zawierają niezbędne aminokwasy, które pomagają wspierać produkcję kolagenu w organizmie. Dodatkowo spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak owoce cytrusowe, jagody i zielenina, będzie wsparciem dla procesu syntezy kolagenu.

Suplementacja kolagenu to kolejny sposób na zwiększenie jego ilości w organizmie i tym samym dbanie o mocne, zdrowe włosy. Wybór jest spory – na rynku dostępne są suplementy w kapsułkach, tabletkach, proszku, czy płynie. Aby poprawić stan włosów, można również wybrać się na zabieg kolagenowy do fryzjera – to rozwiązanie sprawdzi się osobom borykającym się z problemem suchych i łamliwych włosów.

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.