Przez lata uważano, że przepisem na młody wygląd skóry twarzy jest stosowanie serum z retinolem. Składnik ten, choć jego pozytywne działanie na cerę jest niepodważalne, potrafi jednak podrażnić skórę. Podpowiadamy 5 alternatyw, z jakich można skorzystać, mając wrażliwą skórę.

 

Zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, pieczenie - to najczęstsze podrażnienia, jakie mogą pojawić się po zastosowaniu kosmetyków z retinolem. Choć problemem może być brak zastosowania odpowiedniej pielęgnacji nawilżającej czy kosmetyków przeciwsłonecznych, przy wrażliwej skórze produkty z retinolem bywają mało trafnym wyborem. Czym zatem je zastąpić, aby poprawić kondycję skóry i jak najskuteczniej opóźnić jej starzenie się?

 

Alternatywy dla retinolu

Retinol, dostępny w różnych stężeniach, jako składnik serum nie ma sobie równych. Sprawdza się w redukcji zarówno zmian trądzikowych, jak i zmarszczek. Niestety, mając wrażliwą skórę, należy mieć na uwadze, że może on przesuszać i podrażniać skórę. Po jakie alternatywy warto wówczas sięgnąć?

Bakuchiol - składnik pochodzenia roślinnego, już od przeszło roku określany mianem roślinnego zamiennika dla retinolu. Także w jego przypadku mówi się o pobudzaniu produkcji nowego kolagenu, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień. Bakuchiol nie wpływa jednak tak intensywnie na pracę gruczołów łojowych, dlatego nie prowadzi do przesuszenia skóry.

Niacynamid - składnik ten, oceniany jako jeden z hitów kosmetycznych minionego i obecnego roku, to nic innego jak rozpuszczalna w wodzie pochodna witaminy B3. Niacynamid działa na skórę wielokierunkowo: reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiega transepidermalnej ucieczce wody z naskórka i wyrównuje koloryt skóry.

Peptydy - stosowane w pielęgnacji skóry stymulują produkcję nowego kolagenu i elastyny (peptydy sygnałowe), spowalniają powstawanie nowych zmarszczek (neuropeptydy), ułatwiają składnikom aktywnym wnikanie w głąb skóry, redukują oznaki starzenia i fotouszkodzenia, a także poprawiają nawilżenie skóry (peptydy transportujące).

Olej z dzikiej róży - bogaty w przeciwutleniacze, w tym witaminy A, C i E, związki fenolowe oraz w kwasy tłuszczowe, jako produkt kosmetyczny wygładza skórę twarzy i spowalnia procesy starzenia, zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia, rozjaśnia przebarwienia, a także ogranicza pękanie naczynek.

Kwas azelainowy - dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym kwas azelainowy sprawdza się w przypadku skóry wrażliwej i trądzikowej. Jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry odblokowuje pory i wyrównuje koloryt, a także - ponieważ hamuje działanie enzymu tyrozynazy odpowiedzialnego za produkcję melaniny - ogranicza powstawanie nowych przebarwień.

Pielęgnacja skóry problematycznej bywa trudna, jednak dobierając odpowiednie produkty, można osiągnąć doskonałe rezultaty. Efekty są jednak warte wysiłku, ponieważ z jednej strony udaje się spowolnić procesy starzenia i opóźnić konieczność poddania się profesjonalnym zabiegom, a z drugiej - dzięki pielęgnacji pozabiegowej - można przedłużyć rezultaty procedur wykonanych przez kosmetologa czy lekarza medycyny estetycznej.