Długie kolejki do lekarzy to zmora niejednego pacjenta, zwłaszcza kiedy jest potrzebne zwolnienie lekarskie. Jeśli pacjent nie może w porę dostać się do lekarza, a kolejki w przychodni są długie, nie musi jednak wykorzystywać dnia urlopu w związku ze swoją chorobą, gdyż może postawić na zwolnienie lekarskie online. Co trzeba o nim wiedzieć?

 

Czym jest zwolnienie lekarskie i kiedy można je otrzymać?

Zwolnienie L4 to dokument, który stanowi formę usprawiedliwienia nieobecności danej osoby w pracy. Otrzymać go można od lekarza, jeśli pacjent nie może stawić się w pracy z przyczyn zdrowotnych lub w sytuacji, kiedy musi zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny, czy też zdrowemu małemu dziecku. Zwolnienie lekarskie można otrzymać tylko w sytuacji, jeśli pacjent jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. Warunkiem otrzymania zwolnienia lekarskiego jest również niewykorzystanie jeszcze w danym roku kalendarzowym przysługujących danej osobie dni zwolnienia L4.

Zwolnienie lekarskie może wystawić pacjentowi lekarz. Nie musi być to jednak lekarz przyjmujący w ramach NFZ – może być to również lekarz, który przyjmuje w ramach prywatnej praktyki medycznej. Skorzystać można również z zalet telemedycyny, gdyż do wystawienia zwolnienia lekarskiego nie zawsze konieczny jest osobisty kontakt pacjenta z lekarzem.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie, gdy w przychodni brak terminów?

Polska ochrona zdrowia jest mocno obciążona, co jest bardzo dobrze widoczne w okresach infekcyjnych w stacjonarnych placówkach medycznych, zwłaszcza przyjmujących na NFZ. Jeśli z powodu długich kolejek nie możesz dostać się do specjalisty, możesz otrzymać L4 elektroniczne również online. Przykładem strony, gdzie zwolnienie lekarskie online szybko można uzyskać jest L4online.pl. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie za pośrednictwem takiego portalu? Wystarczy uzupełnić przygotowany formularz medyczny i poczekać, aż lekarz przeanalizuje odpowiedzi zawarte w formularzu. Biorąc pod uwagę, jak wygląda L4 cyfrowe i jak można je wystawić, pacjent może je otrzymać zaledwie w kilka minut i to bez wychodzenia z domu.

Decydując się na konsultacje lekarskie z możliwością wystawienia L4 przez Internet, należy wiedzieć, że nie w każdym przypadku pacjentowi będzie wystawione zwolnienie. To lekarz, na podstawie informacji zebranych w wywiadzie medycznym, podejmuje decyzję o wystawieniu pacjentowi zwolnienia lekarskiego lub o jego niewystawieniu. Może zatem zdarzyć się tak, że pacjent zapłaci za prywatną konsultację z lekarzem, a zwolnienia lekarskiego nie otrzyma. Płatność nie dotyczy bowiem wystawienia zwolnienia L4 (to zawsze jest bezpłatne), a konsultacji prywatnej z lekarzem, której efektem może być (ale nie musi) wystawienie zwolnienia lekarskiego.

Zwolnienia lekarskie online – o tym musisz wiedzieć!

Jeśli pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie online od lekarza w związku ze swoim stanem zdrowia, powinien poinformować o tym fakcie lekarza. Wraz z wprowadzeniem zwolnień elektronicznych przestał już dla większości osób obowiązywać obowiązek dostarczania pracodawcy druku zwolnienia L4. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy o nieobecności w pracy informować nie trzeba – można natomiast zrobić to telefonicznie. Warto też wiedzieć, że w momencie wystawienia zwolnienia L4, dokument cyfrowy przekazywany jest automatycznie do pracodawcy posiadającego konto PUE ZUS, a także do ZUS-u.

Pacjent również ma wgląd do swoich zwolnień lekarskich i może w dowolnym momencie sprawdzić informacje w nich zawarte. Wystarczy w tym celu zalogować się na swoje osobiste konto PUE ZUS lub na profil IKP, gdzie wszystkie zwolnienia się zapisują.