W jednym z naszych wywiadów szukaliśmy odpowiedzi na pytanie Dlaczego mężczyźni łysieją? Jednak łysienie to powszechny problem, który dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet w różnym wieku. Co zrobić, gdy własnych włosów mamy mało lub nie mamy ich w ogóle? Czy przeszczep włosów jest jedynym sposobem w walce z utratą włosów? Jaki lekarz pomoże (jeśli w ogóle) w takiej sytuacji? 

 

Leczeniem łysienia zajmuje się dermatolog-trycholog. Podczas pierwszej wizyty, doktor zbada skórę głowy, przeprowadzi wywiad lekarski oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, zaleci badania, dopasowane do indywidualnego przypadku danego pacjenta. Na podstawie wyników, zaproponuje najskuteczniejszą terapię.

Komentarz eksperta

dr n. med. Igor Michajłowski
dr n. med. Igor Michajłowski
Pełna diagnostyka opiera się na kilku badaniach, niekiedy wystarczy wykonać jedno z nich. Są to trichogram, trichoskopia, test pociągania, badania laboratoryjne i w niektó-rych przypadkach biopsja. Trichogram jest to badanie stanu cebulek włosów. Polega na pobraniu od 50 do 100 włosów wraz z cebulkami za pomocą specjalnej pensety. Kolej-nym etapem jest obserwacja włosów wraz z korzeniami pod mikroskopem w profesjo-nalnym laboratorium. Wynik analizy jest odsyłany do dermatologa. Trichoskopia jest na-tomiast cyfrową metodą badania włosów, opierającą się na technice wideodermoskopii. Urządzenie umożliwia obserwację włosów w powiększeniu 20-, a nawet 70-krotnym.

 

Na podstawie wyników badań oraz przeprowadzonego wywiadu, zostaje określona kondycja łodyg włosów wraz z cebulkami oraz stan skóry głowy. Diagnostyka wyszczególnia, z jakimi zaburzeniami boryka się pacjent. Mogą to być łysienie androgenowe, łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące, czy też łysienie polekowe. Inne schorzenia, niezwiązane z łysieniem, ale mogące je zapoczątkować, to łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca skóry głowy, grzybica skóry głowy, czy atopowe zapalenie skóry głowy. - Właściwa diagnostyka jest fundamentem późniejszego, skutecznego leczenia - mówi ekspert.

Od wyników badań zależy, jaką terapię zaleci dermatolog-trycholog. Leczenie może opierać się na doustnym bądź miejscowym podaniu leków. Ponadto, wyróżnia się metody zabiegowe. Do ostatniej grupy zalicza się mezoterapię, osocze bogatopłytkowe, Dermapen 3™, Dermojet®, karboksyterapia Reology2, terapia UVA/UVB/PUVA oraz terapia peptydowa Dr Cyj.

- Zabiegi (...) opierają się na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych oraz wieloletnich badaniach naukowych, dzięki czemu są nie tylko wysoce skuteczne, ale również bezpieczne dla pacjenta. W wielu przypadkach już po pierwszym zastosowaniu widać efekty. W miejscach, w których wcześniej widniała łysina, pojawiają się młode włoski, tzw. „baby hair”, których z czasem jest coraz więcej. Efekty całej terapii są zawsze źródłem ogromnej radości dla pacjenta oraz poczucia spełnienia i dumy dla lekarza - mówi dr n. med. Igor Michajłowski.

Łysienie można zatem skutecznie wyleczyć. Najczęściej pacjenci wymagają przeprowadzenia szerokiej diagnostyki oraz leczenia. Niestety, nie da się jej zażegnać półśrodkami, takimi jak kosmetyki z drogerii, czy suplementy przyjmowane bez nadzoru lekarza.