Z urlopu wracamy nie tylko z piękną, złotą opalenizną, ale nierzadko również z nowymi znamionami barwnikowymi, czyli pieprzykami, włókniakami i przebarwieniami. Choć mogą się one wydawać błahe i niegroźne, w wielu przypadkach zwiastują poważne choroby skóry. Co tak naprawdę nam grozi, jaki lekarz powinien nas zbadać i które znamiona powinny zostać niezwłocznie usunięte? Odpowiedzi na te pytania udzielili specjaliści z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

Czerniak

Największym zagrożeniem dla zdrowia naszej skóry jest czerniak - nowotwór, do rozwoju którego przyczynia się zbyt długa i intensywna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne. Jak się przed nim uchronić?

Komentarz eksperta

dr n. med. Igor Michajłowski
dr n. med. Igor Michajłowski
Najważniejsza jest profilaktyka, która powinna opierać się na rozsądnym opalaniu, w godzinach wczesnoporannych i popołudniowych, z użyciem odpowiednich preparatów z filtrami UVA i UVB. Pamiętajmy o prostej zasadzie, że im jaśniejsza skóra, tym wyższy filtr.

Aby szybko rozpoznać i pozbyć się czerniaka, trzeba bezzwłocznie udać się do dermatologa.

 

Badania

Profilaktyka i regularne badania to najskuteczniejsze metody ochrony przed czerniakiem, keratozą, rakiem podstawnokomórkowym, rakiem kolczystokomórkowym i innymi groźnymi chorobami skóry.

  • Badanie znamion odbywa się w trakcie wizyty u dermatologa. Badanie jest szybkie i bezbolesne. Polega na oglądaniu znamion przez dermatoskop, urządzenie, które pozwala na 10, a nawet 15-krotne powiększenie obrazu. Dermatolog na tej podstawie stwierdza, czy znamiona posiadają prawidłowe cechy, czy zagrażają zdrowiu - mówi dr Igor Michajłowski.

 

Usuwanie znamion

O tym, które znamiona powinny zostać bezzwłocznie usunięte, decyduje dermatolog już w trakcie badania dermatoskopem.

  • Zdecydowanie najczęściej znamiona barwnikowe usuwa się za pomocą wycięcia chirurgicznego, z następnym badaniem histopatologicznym usuniętej tkanki - mówi dr n. med. Olivia Komorowska, specjalista dermatolog.

Oczywiście, sam pacjent może zdecydować o usunięciu innych, również niegroźnych znamion, choćby z pobudek estetycznych. Wówczas najlepszą metodę dobiera lekarz (do wyboru są m.in. wycięcie chirurgiczne, laser, elektrokoagulacja).

 

Regularność

Znamiona barwnikowe warto badać regularnie.

  • Zazwyczaj wystarczy zbadać skórę u dermatologa raz w roku, po okresie letnim. Są pacjenci, którzy wymagają kontroli raz na miesiąc, np. z zespołem znamion dysplastycznych - mówi dr Igor Michajłowski.

Wizytę u dermatologa warto na stałe wpisać do kalendarza obok wizyt kontrolnych u stomatologa, ginekologa, czy internisty. Pamiętajmy, że najbardziej skutecznym, najzdrowszym i najbezpieczniejszym lekarstwem jest… profilaktyka.