Przygotowując się do zabiegu medycyny estetycznej, często rozważa się sam fakt, czy wykonanie wybranej procedury jest w ogóle możliwe przy cerze wrażliwej. Owszem, mając skórę wrażliwą, należy zachować ostrożność, jednak sama w sobie nie jest ona przeciwwskazaniem do zabiegów. Bardzo ważna jest natomiast pielęgnacja pozabiegowa, która powinna opierać się na sprawdzonych produktach. O to, jak prawidłowo pielęgnować skórę wrażliwą po zabiegach medycyny estetycznej, zapytaliśmy kosmetologa Ewelinę Araszkiewicz.

 

Zabiegi estetyczne a skóra wrażliwa

Kondycja skóry wrażliwej nieraz pozostawia wiele do życzenia, co widać szczególnie przy skrajnych temperaturach, tj. podczas mrozów i upalnego lata. Jak mówi kosmetolog, cera wrażliwa ma skłonność do alergii, pękania naczynek, zaczerwienień w wyniku działania nieodpowiedniej pielęgnacji, stresu, warunków atmosferycznych i składników codziennej diety. Ekspozycja na niesprzyjające jej czynniki może skończyć się uczuciem pieczenia, swędzenia czy ściągnięcia, a także rumieniem lub wysypką. Czy podobnie działają na nią zabiegi medycyny estetycznej?

- Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej bardzo inwazyjnie oddziałują na skórę, co z pewnością zaostrzy stan cery ze skłonnością do alergii, trądziku różowatego, cery naczyniowej, wrażliwej oraz reaktywnej. Skóra po zabiegach medycyny estetycznej zostaje w kontrolowany sposób uszkodzona, w efekcie czego jest podrażniona, zaczerwieniona, a także cechuje ją stan zapalny. Często towarzyszy uczucie pieczenia czy świądu. Niepożądanym efektem przy zabiegach inwazyjnych jest ponadto uszkodzenie warstwy hydro-lipidowej, co skutkuje szybszą utratą wody i nadmiernym wysuszeniem – wyjaśnia kosmetolog Ewelina Araszkiewicz.

Przy skórze wrażliwej specjalistyczne zabiegi powinien wykonywać sprawdzony kosmetolog lub lekarz. Jak podkreśla ekspertka, uszkodzony naskórek wymaga specjalnego traktowania, dlatego bardzo istotne jest stosowanie się do wskazówek specjalistów, także tych dotyczących preparatów pozabiegowych. Wpływają one również na efekt końcowy zabiegów, który nie zawsze jest natychmiastowy, a przecież często pojawia się z czasem, wskutek trwających w skórze procesów regeneracyjnych.

Komentarz eksperta

mgr Ewelina Araszkiewicz
mgr Ewelina Araszkiewicz
Zadaniem kosmetyków do pielęgnacji pozabiegowej jest wsparcie procesu regeneracji, stymulowanie skóry do odnowy oraz odpowiednie nawilżenie. Aby efekt zabiegu był jak najsilniejszy i możliwie długotrwały, trzeba działać systematycznie.

- Zabiegi takie jak laseroterapia ukierunkowana na redukcję zmarszczek i bruzd oraz usuwanie przebarwień, wampirzy lifting, mezoterapia igłowa czy peelingi chemiczne mają za zadanie rewitalizować skórę. Ich działanie jest najczęściej rozłożone w czasie, więc żeby zabieg przyniósł zamierzony rezultat, skóra po jego wykonaniu powinna się prawidłowo goić oraz regenerować – tłumaczy kosmetolog. Pielęgnacja domowa skóry wrażliwej po zabiegach estetycznych musi być dobrana do rodzaju wykonanego zabiegu oraz do kondycji i nasilenia wrażliwości skóry.

 

Pielęgnacja pozabiegowa skóry wrażliwej

Jak wyjaśnia kosmetolog Ewelina Araszkiewicz, zadaniem produktów do pielęgnacji pozabiegowej jest wsparcie procesu regeneracji i stymulowanie skóry do odnowy. Aby efekt zabiegu był jak najsilniejszy i możliwie długotrwały, trzeba działać systematycznie.


Poldermin Complex

Na jakie składniki zwracać zatem uwagę, dobierając produkty do pielęgnacji pozabiegowej? - W składzie kosmetyków po zabiegach medycyny estetycznej powinniśmy szukać allantoiny przyspieszającej gojenie, gliceryny, która odżywia i nawilża, kompleksów minerałów miedzi, cynku i manganu o działaniu przeciwbakteryjnym, kwasu hialuronowego, który zatrzymuje wodę w naskórku, pantenolu, który koi podrażnienia i wody termalnej łagodzącej podrażnienia – wylicza kosmetolog.

Jednym z podstawowych zadań pielęgnacji pozabiegowej jest nawilżenie, regeneracja i ochrona skóry. Wspomagają je produkty z kwasem hialuronowym, jak np. preparat Poldermin Complex o statusie wyrobu medycznego, który został stworzony z myślą o osobach ze skórą suchą, wrażliwą i skłonną do wysuszania.

 

 

Zalecany po zabiegach estetycznych krem intensywnie nawilżający Poldermin Complex zawiera kwas hialuronowy odbudowujący uszkodzony naskórek, tworzący film na powierzchni skóry i wykazujący właściwości antyoksydacyjne. Produkt zawiera również glicerol, a ponieważ jest pozbawiony steroidów, parabenów i substancji zapachowych, można bez obaw aplikować go nawet kilka razy dziennie. Poldermin Complex posiada lekką konsystencję, szybko się wchłania, nie pozostawia tłustej warstwy, a skóra po jego zastosowaniu robi się gładka i elastyczna.   

Nie zapominajmy również, że pielęgnacja po zabiegu estetycznym wymaga stosowania ochrony przeciwsłonecznej, niezależnie od typu skóry. - W trakcie dnia po inwazyjnych zabiegach, pacjenci powinni pielęgnować skórę stosując kremy ochronne i nawilżające z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30-50, gdyż promienie słoneczne wywołają podrażnienia na jej powierzchni i przyczynią się do powstania przebarwień. Kosmetyki należy aplikować w ciągu dnia kilkukrotnie na oczyszczoną i osuszoną skórę – podkreśla Ewelina Araszkiewicz. - W nocy natomiast najbardziej korzystne będą preparaty silnie regenerujące i przeciwbakteryjne, które przywrócą równowagę i skutecznie ochronią skórę po zabiegach estetycznych. – dodaje.

Wiele pacjentek klinik medycyny estetycznej zastanawia się, czy po wykonaniu zabiegów trzeba stosować wyłącznie produkty polecone przez kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Na etapie pielęgnacji pozabiegowej najbezpieczniej jest zdać się na rekomendacje specjalisty, odstawiając produkty drogeryjne. - Niestety, kosmetyki drogeryjne stosowane przez nas na co dzień, często nie sprawdzają się w pielęgnacji obrzękniętej i podrażnionej skóry po inwazyjnych terapiach gabinetowych. Tradycyjne kosmetyki mogą bowiem zawierać składniki wpływające negatywnie na jej kondycję. Często zawierają alkohole, syntetyczne barwniki i aromaty oraz konserwanty, które mogą podrażniać skórę i nasilać stany zapalne – wyjaśnia ekspertka.

Jak podkreśla kosmetolog, w okresie pozabiegowym lepiej aplikować preparaty o starannie skomponowanym i przetestowanym składzie, które są dedykowane cerze podrażnionej, wrażliwej, o specjalnych potrzebach. Wszak odpowiednia pielęgnacja pozabiegowa wpływa również na rezultaty zabiegów i pomaga osiągnąć wymarzony efekt.

Materiał powstał we współpracy z Polfa Tarchomin S.A.