Nadejście wiosny to czas, kiedy chyba każdy doskonale widzi zmiany zachodzące na powierzchni skóry. Cera po zimie jest często poszarzała, a ponadto widoczne są objawy stanu zapalnego. Nadprodukcji wolnych rodników sprzyjał m.in. smog, który niestety nie pozostaje bez wpływu na kondycję skóry. Początek wiosny jest więc doskonałym momentem na jej dokładne oczyszczenie. Jaką metodę wybrać?

 

Nie od dziś wiadomo, że podstawą pielęgnacji skóry jest oczyszczanie. Tylko ono jest w stanie przygotować cerę do przyjęcia składników nawilżających i odżywiających. Nie wszyscy zdają się o tym pamiętać, nawet w sytuacji, gdy wyraźnie widać, że stosowanie kremów na dzień niewiele daje. Wiosna to doskonały moment, by sobie o tym przypomnieć, wszak to właśnie po zimie skóra jest nie tylko poszarzała, ale też sucha i twarda.

Aby się z tym uporać, warto zmienić swoje nawyki i przystosować pielęgnację do trwającej pory roku. Zwykle, zwłaszcza biorąc pod uwagę niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, okazuje się to jednak niewystarczające. Pomóc mogą z pewnością profesjonalne zabiegi oczyszczające. Co w tym zakresie oferują gabinety i kliniki medycyny estetycznej?

 

Kwasy złuszczające dobre na wszystko

Nie, to nie przesada, ponieważ po raz kolejny okazuje się, że w pierwszej kolejności powinno się przyjrzeć właśnie peelingom chemicznym, które sprzyjają i dokładniejszemu oczyszczeniu skóry, i złuszczeniu martwego naskórka. Pod uwagę należy w końcu wziąć fakt, że zapchane ujścia gruczołów łojowych są po zimie w zasadzie już powszechne. Niestety, niwelują one efekty jakichkolwiek starań o odżywienie cery. Aby aplikacja serum czy kremu miała sens, trzeba umożliwić składnikom odżywczym dotarcie w głąb skóry. Właśnie to na celu mają peelingi złuszczające.

Nasze przypuszczenia potwierdziła m.in. Magdalena Klimaszewska, kosmetolog z Instytutu Babiana. Jak przyznała ona w rozmowie z Zatoką Piękna, po zimie warto skorzystać z zabiegów złuszczających z użyciem kwasów, w szczególności z takich, których efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu i które nie wymagają powtórzeń. W Instytucie Babiana klientki mogą wybierać spośród specjalnych schematów łączenia kilku kwasów na jednej wizycie, które pozwalają działać na różne problemy cery podczas jednego zabiegu.

- Jeśli zimą doszło do nasilenia zmian trądzikowych, a nie jest jeszcze dość słonecznie, polecamy kwas pirogronowy. Doskonale działa na zaskórniki i problemy nadmiernego wydzielania łoju. Jeśli natomiast mamy do czynienia z trądzikiem różowatym lub stanem zapalnym warto zastosować kwas azelainowy, który również latem  przynosi świetne rezultaty. Dodatkowo polecamy witaminę C w połączeniu z kwasem laktobionowym, po którym skóra jest wyraźnie rozjaśniona i elastyczna, a poszarzała cera, chociażby od zanieczyszczenia powietrza smogiem, rozpromienieje – mówi nam Magdalena Klimaszewska.

Kwasy medyczne, a także retinol – zwłaszcza teraz, kiedy jeszcze nie jest zbyt słonecznie, poleca również Marta Szarogroder, manager sieci klinik Lorenzo Coletti. Takie zabiegi doskonale przebudowują bowiem skórę i niwelują efekty wszystkich czynników, które zimą niekorzystnie działały na naszą skórę, w tym zimna, wiatru i ogrzewania. Jak podpowiada nasza rozmówczyni, przed serią zabiegów, a także zamiast niej, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, warto wykonać laserowy peeling węglowy.

Komentarz eksperta

Marta Szarogroder
Marta Szarogroder
Procedura polega na naświetlaniu promieniem laserowym skóry uprzednio pokrytej specjalną koloidalną zawiesiną węgla. Podczas zabiegu drobinki węgla wnikają w nierówności, zagłębienia oraz pory i absorbują energię światła laserowego. Efektem jest oczyszczenie i zwężenie porów skóry, ujednolicenie kolorytu, stymulacja produkcji kolagenu, zmniejszenie stanów zapalnych, stymulacja komórek skóry do odbudowy oraz ustabilizowanie wydzielania sebum.

 

Pozimowa walka z trądzikiem

Podczas wiosennego odzyskiwania promiennej i świeżej skóry, nie można oczywiście zapomnieć o pielęgnacji domowej. Aby zniwelować skutki ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza, warto sięgnąć przede wszystkim po antyoksydanty, które nasza kolejna rozmówczyni, dr Ewa Żabińska z kliniki Czas Kobiety w Krakowie, nazywa bronią w walce nie tylko ze starzeniem, ale też ze szkodliwością środowiska. Jak podkreśla dermatolog, najlepiej szukać serum z wysoką zawartością witaminy C, choć oczywiście korzystne są również zabiegi medycyny estetycznej, np. mezoterapia wprowadzającą dobroczynne substancje w głąb skóry.

Nie mniej ważne jest oczywiście samo oczyszczanie, zwłaszcza, że nawet jeden zabieg może dać spektakularny efekt. 

Komentarz eksperta

dr Ewa Żabińska
dr Ewa Żabińska
Nie jest jeszcze za późno, możesz zrobić głęboki peeling stosując zabieg Easy TCA® Pain Control, doskonały zabieg wykorzystujący kwas trójchlorooctowy. Trzy dni łuszczenia powierzchownych warstw skóry odsłoni świeże, rozjaśnione jej głębsze pokłady.


Dermatolog przyznaje, że zimą zauważa się nasilenie zmian trądzikowych, które z reguły wymaga zintensyfikowania leczenia farmakologicznymi. Świetnym uzupełnieniem tych działań są właśnie zabiegi estetyczne. - Peelingi to najbardziej skuteczny sposób wspierania leczenia dermatologicznego trądziku – podkreśla.

Moc kwasów medycznych i nasilający się u coraz większej grupy kobiet problem z trądzikiem zaowocował zresztą stworzeniem zabiegów dedykowanych skórom trądzikowym. Jednym z przykładów są opatentowane, medyczne kwasy pH Formula A.C.N.E. 

- Zabieg działa przeciwzapalnie, niweluje zaskórniki i hamuje powstawanie wyprysków, łagodzi podrażnienia. Możemy zastosować również CPL, czyli kalibrowane światło pulsacyjne, które wręcz rewolucjonizuje leczenie trądziku. Wiązka CPL niszczy bakterie, które najczęściej wywołują trądzik - bez leków, bez bólu i bez wydłużającego się okresu rekonwalescencji. Jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych dostępnych metod leczenia trądziku na rynku. Urządzenie nie tylko łagodzi objawy choroby przez usuwanie przyczyny trądziku, ale dodatkowo poprawia kondycję i wygląd skóry – mówi Marta Szarogroder z Lorenzo Coletti.


2w1, czyli jak oczyścić i nawilżyć jednocześnie?

Wybierając się na zabieg złuszczający, warto mieć na uwadze kolejne etapy pielęgnacji skóry. Wszak jest ona przygotowana do aplikacji składników odżywczych, a w szczególności nawilżających. Należy pamiętać, że przesuszona skóra odpowiada nadprodukcją sebum, a stąd już niewiele do powstania nowych zmian trądzikowych. Z tego powodu w klinice urody najlepiej wybrać taki zabieg, którego dopełnieniem byłoby właśnie nawilżenie cery, czyli na przykład dobrze dobrana maska nawilżająca.

Komentarz eksperta

mgr Magdalena Klimaszewska
mgr Magdalena Klimaszewska
Ekstrakt z arniki i glinki porcelanowej wykorzystany w masce pozabiegowej przywraca suchej skórze komfort i regeneruje ją. Dla cery wymagającej oczyszczenia i jednocześnie odmłodzenia proponujemy zabieg Reti Peel. To dwuetapowy system wykorzystujący wysokie dawki retinolu. Pierwszy etap polega na użyciu 10% stężenia substancji w gabinecie, a następnie 7-dniowej kuracji domowej 2,5% kremem. Uzyskujemy efekt wygładzenia, poprawy napięcia oraz gęstości skóry bez silnego złuszczenia i okresu rekonwalescencji.

Jeśli czyimś celem jest równoczesne oczyszczenie i nawilżenie, najlepiej przeznaczyć czas nie na jeden, a na dwa zabiegi. - Ze swojej natury większość zabiegów oczyszczających ma właściwości ściągające, zwężające pory, usuwające nadmiar sebum. Aby osiągnąć zamierzony efekt warto poświęcić 30 minut więcej, by wykonać nawilżenie i odżywienie osobno. Idealnie sprawdzi się tu np. zabieg Intraceuticals - infuzja tlenowa, uwielbiana przez wiele gwiazd. Jessica Biel, Naomi Campbell czy Kim Kardashian stosują go przed każdą wielką galą. To właśnie ten zabieg odpowiada za młodzieńczy blask i gładkość ich skóry – przekonuje Marta Szarogroder  klinik Lorenzo Coletti.

Jeszcze inną propozycję ma dla swoich pacjentek dr Ewa Żabińska, która stawia na sprawdzone działanie kwasu hialuronowego. Dermatolog, zapytana o procedurę, która spełniałaby obie potrzeby, oczyszczenie i nawilżenie, wskazuje Hydra WOW. - Nasz autorski zabieg składa się z mikrodermabrazji, po której skóra jest intensywnie nawilżana kwasem hialuronowym wtłaczanym w skórę urządzeniem Plexr, czyli plazmą – tłumaczy.

Bez względu na to, który zabieg wydaje się najbardziej kuszący, przed jego wykonaniem warto zawsze skonsultować się z kosmetologiem czy lekarzem medycyny estetycznej. Tylko w ramach takich konsultacji można porozmawiać o oczekiwaniach i poznać szeroki wachlarz możliwości, które sprawdzą się właśnie w naszym przypadku.