Masaże potrafią zrelaksować, przynieść wyciszenie, a także pomóc poprawić ogólną kondycję fizyczną czy wspomóc proces rehabilitacji. Dlatego wykonuje się go u pacjentów w różnym wieku i formie. To niejednokrotnie dobre rozwiązanie również dla kobiet w ciąży, jeśli tylko skorzystają z dedykowanego masażu prenatalnego.

 

Na czym polega masaż prenatalny? Kiedy można z niego skorzystać, a kiedy lepiej zrezygnować z wizyty w gabinecie masażysty? Co zyskuje się dzięki masażom tego typu? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

 

Czym jest masaż prenatalny?

Masaż prenatalny to nic innego jak specjalny zabieg manualny wykonywany u kobiet w ciąży. Opiera się on na klasycznych technikach masażu, zwłaszcza rozcieraniu, rozciąganiu, ugniataniu, przy zachowaniu płynnych i delikatnych ruchów. Dzięki temu masaż jest w pełni bezpieczny dla dziecka oraz niezmiernie przyjemny dla jego mamy.

 

Po co wykonywać masaż prenatalny?

Jego zadaniem jest przede wszystkim łagodzenie rozmaitych drobnych dolegliwości, które pojawiają się w okresie oczekiwania na przyjście na świat dziecka. Podczas zabiegu kobieta najczęściej jest ułożona na plecach bądź w pozycji bocznej (wykorzystanie specjalnej poduszki). Zdarzają się jednak także inne warianty – wszystko po to, by zapewnić komfort przyszłej mamie. Warto sprawdzić na przykład dostępne rozwiązania, które oferują różne gabinety masażu na: https://gabinetymasazu.pl.

 

Kiedy można wykonywać masaż prenatalny?

Masaże prenatalne stosuje się u przyszłych mam najczęściej między 3. a 8. miesiącem ciąży. W większości przypadków odradza się wizyty w gabinetach masażystów w pierwszym trymestrze oraz tuż przed porodem. Zabiegi wykonuje się nie częściej niż raz w tygodniu, a przed pierwszą sesją należy bezwzględnie skonsultować taki zamiar z lekarzem prowadzącym. Istnieją bowiem przeciwwskazania do wykonania masażu prenatalnego. Do najważniejszych zaliczają się:

  • ogólne złe samopoczucie, powiązane z mdłościami, zawrotami głowy,
  • stany zapalne,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • zaburzenia rozwoju płodu,
  • powikłania ciążowe,
  • cukrzyca ciążowa,
  • występowanie dużych obrzęków,
  • ryzyko przedwczesnego porodu,
  • nadciśnienie spowodowane ciążą.

Przed pierwszym zabiegiem należy podać wszystkie dolegliwości w ankiecie przeprowadzanej przez masażystę, by mógł dopasować intensywność i formę do konkretnej pacjentki. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów w trakcie lub po zabiegu również należy zgłosić je masażyście oraz lekarzowi.

 

Jakie korzyści przynosi masaż dla kobiet w ciąży?

Dlaczego masaż jest dobrym rozwiązaniem dla przyszłej mamy (jeśli nie pojawiają się przeciwwskazania)? Przede wszystkim z pomocą fizjoterapeuty da się zminimalizować szereg dolegliwości ciążowych, jak bóle pleców, mięśni i stawów, a także obrzęki nóg. Stymulacja tkanek wspomaga bowiem prawidłowe krążenie krwi i limfy. Masaż zmniejsza poziom stresu i uspokaja, wykazując właściwości relaksacyjne oraz poprawiając ogólne samopoczucie fizyczne i psychiczne u kobiety w ciąży. W końcu ma on też świetny wpływ na skórę – uelastycznia ją oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów.

 

Naturalny sposób na dobre samopoczucie w ciąży – masaże prenatalne

Masaże prenatalne to bezpieczny i naturalny sposób na radzenie sobie z ciążowymi dolegliwościami oraz szansa na lepsze przygotowanie się do porodu. Zawsze należy jednak wykonywać wszelkie zabiegi pod kontrolą lekarza, u doświadczonych specjalistów, by mieć pewność, że przyniosą korzyści zarówno dla przyszłej mamy, jak i malucha.