Redaktor Naczelna Zatoki Piękna Estera Gabczenko z myślą o swoich zestresowanych i przemęczonych Czytelnikach przetestowała sesję relaksacyjną mającą zapewnić odprężenie, zniwelowanie bólu pleców oraz napięcia mięśniowego w miejscach, gdzie w organizmie gromadzi się stres. Sprawdźcie, jak przebiegał masaż z fizjoterapeutką Karoliną Gełdon i śledźcie #BODY IN PROGRESS: wspólny projekt Zatoki Piękna i BodyInVest w Gdyni!

 

Sesja relaksacyjna dedykowana jest zarówno osobom uprawiającym sport i potrzebującym regeneracji mięśni, jak i dla wszystkich osób odczuwających stres, przemęczenie i obniżenie odporności.

Karolina Gełdon dba o to, by masaż odbywał się w komfortowych warunkach: w pomieszczeniu rozbrzmiewa wyciszająca muzyka, na stoliku pali się aromatyczna świeca.

Masaż pałeczką bambusową

 

Masaż wykonywany jest częściowo manualnie, częściowo zaś za pomocą pałeczki bambusowej. Długość pałeczki (fachowa nazwa to kije “cho”) wybierana jest w zależności od masowanej partii ciała oraz gabarytów pacjenta. Kije “cho” mają gładką, wypolerowaną powierzchnię, którą przed wykonaniem zabiegu dezynfekuje się, osusza a następnie natłuszcza preparatem do masażu ciała.

W tym przypadku Fizjoterapeutka wybrała nierafinowany olej kokosowy, który - prócz pięknego zapachu - jest znacznie bogatszy w składniki odżywcze niż olej rafinowany.

Masaż pałeczkami bambusowymi jednocześnie pomaga likwidować złogi tkanki tłuszczowej, relaksuje i rozluźnia mięśnie, drenując daną okolicę ciała i zwiększając przepływ limfy. Podczas zabiegu - dzięki zawartemu w bambusie krzemowi - zachodzi zjawisko piezoelektryczności (wytwarzanie potencjału elektrycznego), dzięki czemu pacjenci mogą odczuwać dodatkowy "zastrzyk energii" po terapii. Ładunki elektryczne dodatkowo stymulują proces regeneracji tkanek i włókien kolagenowych.

 

Przebieg masażu relaksującego z użyciem pałeczki bambusowej

Masaż rozpoczął się od stóp, następnie fizjoterapeutka stopniowo przesuwała się ku górze. Po manualnym rozmasowaniu, do masażu włączona została pałeczka bambusowa.

- Mięśnie rolowane są od dołu ku górze, najpierw od stopy do kolana, potem zaś od kolana do linii bioder. Samo rolowanie było dość przyjemne i delikatne. W niektórych momentach czułam mocniejszy ucisk, który nie był jednak bolesny - opowiada swoje wrażenie Estera Gabczenko.

Masaż relaksacyjny z użyciem pałeczki bambusowej

 

Następnie fizjoterapeutka wróciła do masażu manualnego, rozcierając obie nogi, a na koniec omiatając je energicznymi ruchami od góry w dół. Kolejne partie ciała poddawane były technikom masażu manualnego - w zależności od napięć, na które natrafiła masażystka.

W fazie końcowej sesji masażowi poddawane są także twarz, głowa oraz włosy, w które również wcierany jest olej kokosowy.

 

Rezultaty i wrażenia po zakończeniu sesji

Pierwsza sesja masażu u Karoliny Geldon ma na celu poznanie potrzeb pacjenta, przeciwwskazań, uwarunkowań ciała i dobraniu najwłaściwszych technik. Można wybrać masaż z “menu”, natomiast fizjoterapeutka dobiera techniki masażu indywidualnie, tak aby przynosiły ulgę, nie były zbyt intensywne, pomogły, a nie zaszkodziły.

- Tak też było w moim przypadku - potwierdza Estera Gabczenko. - Masażowi pałeczką bambusową poddane zostały tylko nogi, pozostałe partie ciała Karolina masowała manualnie. Masaż był bardzo uważny, z lekkim drenażem całego ciała. Masowany był również brzuch, poddawany delikatnemu uciskaniu i głaskaniu. Na koniec miało miejsce bardzo relaksujące rozmasowywanie rąk, ramion, twarzy i głowy. Kilka razy poczułam, że „odpływam”. Po zabiegu czułam się bardzo odprężona i wyciszona.

Masaż relaksacyjny z uzyciem pałeczki bambusowej

 

Po masażu należy pić dużo płynów i zaplanować kilka godzin na odpoczynek.

Dla optymalnych efektów nie powinno się przekraczać 10 sesji.

- Jestem zwolenniczką adaptacyjnych form terapii dlatego oprócz masażu edukuję pacjentów i klientów pod katem ich potrzeb prozdrowotnych. W takim pakiecie Maksymalnie przyjmuję klienta na masaż 2 razy w tygodniu. W wypadku szczególnych zaleceń - większej dawki - konsultuję się ze specjalistami, lekarzami i psychologami prowadzącymi. Uważam, ze holistyczna terapia w oparciu o medycynę stylu życia daje pełne efekty będąc jednocześnie profilaktyką – wyjaśnia Karolina Gełdon.

 

Właściwości masażu z pałeczkami bambusowymi

 1. Ma działanie głęboko odprężające i wyciszające.
 2. Poprawia krążenie krwi i limfy.
 3. Doskonale odżywia i regeneruje skórę, pomaga też w walce z cellulitem.
 4. Modeluje uda, pośladki i talię.
 5. Ma działanie drenujące.
 6. Zmniejsza napięcie mięśniowe.
 7. Sprzyja efektywnemu wypoczynkowi.

 

Wskazania: dla kogo masaż pałeczkami bambusowymi?

 • Przemęczenie, stany długotrwałego napięcia i stresu,
 • Stany depresyjne,
 • Dolegliwości bólowe ze strony głowy, pleców i mięśni,
 • Opuchnięcia, obrzęki,
 • Napięcia mięśniowe,
 • Bóle głowy różnego pochodzenia,
 • Niewystarczające dotlenienie organizmu,
 • Ogólne osłabienie organizmu,
 • Złe samopoczucie,
 • Zła kondycja skóry,
 • Cellulit.

 

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania masażu z użyciem pałeczki bambusowej są takie jak do masażu klasycznego. A także:

 • Krwotoki i ryzyko ich wystąpienia,
 • Rany, świeże blizny
 • Ciąża,
 • Nowotwory,
 • Powiększone węzły chłonne,
 • Choroby przebiegające w stanie zapalnym.