Shiatsu jest sztuką masażu, która wywodzi się z Japonii, a jego nazwa oznacza “nacisk kciukami”. Zabieg polega na  masowaniu punktów akupresurowych, które przebiegają wzdłuż kanałów energetycznych, tzw. meridian**.  Poprzez ucisk bodyworker odblokowuje zastoje w przepływie energii życiowej, nazywanej przez Japończyków "Qi"* (czyt. "czi") oraz harmonizuje przepływ w/w energii. 

 

Pozycje ciała podczas sesji

Masaż japoński shiatsu może być realizowany w kilku pozycjach. To, jaką pozycję dobiera bodyworker zależy od: kondycji i stanu zdrowia osoby przyjmującej masaż, rodzaju napięć, ich usytuowania w ciele klienta oraz celów zabiegu. W poprzednich artykułach pisałam o pozycjach: bocznej, leżącej: na plecachna brzuchu oraz siedzącej. Dziś zależy mi, żeby powiedzieć więcej o głęboko relaksującym elemencie japońskiego masażu Shiatsu, jakimi jest  praca z głową osoby, która otrzymuje Shiatsu.

 

Głowa - symbol świątyni

Praca  bodyworkera shiatsu to działanie w intencji harmonizacji przepływu energii życiodajnej w ciele klienta. Pod koniec wykonanego zabiegu na plecach, na domknięcie calości relaksującej sesji, bodyworker może przemieścić się w przestrzeń za głową klienta. Osadza się tutaj w pozycji kucznej lub krzyżnej i z uważnością, ale i pewnością siebie obejmuje dlońmi głowę osoby masowanej. Moment ten jest uświęceniem całego rytuału. Zaufanie, jakie wytworzyło się pomiędzy klientem i bodyworkerem przekłada się w tym momencie  na pełne oddanie ciężaru swojej głowy temu drugiemu. Jest to moment odpuszczenia kontroli i autentycznego wytchnienia. Oddanie głowy w ten sposób przynosi poczucie bezpieczeństwa, które z moich doświadczeń może przeradzać się we wzruszenie lub beztroską błogość.  Zdarza się, że klient w tym momencie wydobywa z siebie dźwięk wytchnienia, jakby opuszczały go wszystkie stresy na raz. W wyniku odpowiedniego dotyku głowy i karku, puszczają  fizyczne napięcia w okolicy potylicy i mięśnia grzbietowego.

Shiatsu - praca z głową
Shiatsu - praca z głową

 

Dotykając głowy osoby masowanej, robię to z wyjątkową uwagą i troską. Za każdym razem, kiedy podtrzymuję głowę klienta, jestem uważna, czuję się odpowiedzialna i radosna. Cieszę się z możliwości przynoszenia ulgi i przyjemności drugiemu człowiekowi poprzez podtrzymywanie jego głowy. Jestem wtedy wsparciem dla niego - dla wszystkiego tego, czym jest i z czym się zmaga. W całości tej wyjątkowej chwili, ja natomiast otrzymuję wsparcie od ziemi.  Jako bodyworkerzy shiatsu, ćwiczymy się w świadomości siebie w ciele, oddechu, ale również umiejętności bycia ugruntowanym, osadzonym  w ziemi. Osadzenie to oraz poddanie się wsparciu ziemi, pomaga w bezwysiłkowej pracy z ciałem oraz z energią witalną  (tzw. qi*) drugiego człowieka.

Głowa osadzona w dłoniach - obraz świątyni osadzonej na mocnych fundamentach. Samo bycie w tej pozycji, a w dalszej kolejności, poddawanie swojej głowy kolejnym  ruchom dłoni, przynosi wyjątkowo głęboki relaks.  Stabilność i ugruntowanie to, jakości, jakie może odczuwać klient pod koniec sesji. Pozostanie w niej po zabiegu, może przełożyć się na bardziej klarowne myślenie, uważniejsze i bardziej obecne funkcjonowanie w ciągu dnia: zawodowo jak i w domu.

 

Korzyści  z zabiegu:

  • uspokojenie emocji
  • wyciszenie
  • relaks
  • regeneracja
  • rozluźnienie
  • odprężenie
Shiatsu - relaks
Shiatsu - relaks

 

* qi – życiodajna energia, która przepływa kanałami przepływu energii, tzw. meridianami
** meridiany – kanały przepływu energii w ciele człowieka, mogą zawierać w sobie blokady i zastoje.

 

Marta Czepukojć

Life-coach oraz certyfikowany bodyworker Japońskiej Sztuki Masażu Shiatsu. Sztuki masażu shiatsu uczyła się od brytyjskiego terapeuty Petera Woodcraft'a (The European Shiatsu School), uzyskując w 2015r. certyfikat Shiatsu Bodywork. W pracy jako bodyworker wykorzystuje doświadczenie i wiedzę dwunastu lat pracy z potencjałem osobistym i zawodowym ludzi. Jako life-coach specjalizuje się w pracy z ludźmi, którzy odnieśli sukces zawodowy, jednocześnie czują, że odbyło się to kosztem ich zdrowia i życia osobistego. Shiatsu jest dla niej formą pracy z ciałem, która relaksuje, harmonizuje przepływ energii w ciele oraz uzdrawia na poziomie psychofizycznym.

Więcej