Shiatsu- jest sztuką masażu, która wywodzi się z Japonii, a jego nazwa oznacza “nacisk kciukami”. Zabieg polega na  masowaniu punktów akupresurowych, które przebiegają wzdłuż kanałów energetycznych, tzw. meridian***.  Poprzez ucisk bodyworker odblokowuje zastoje w przepływie energii życiowej, nazywanej przez Japończyków "Qi"** (czyt. "czi") oraz harmonizuje przepływ w/w energii. 

 

Pozycje ciała podczas sesji

Masaż japoński shiatsu może być realizowany w kilku pozycjach. To, jaką pozycję dobiera bodyworker zależy od: kondycji i stanu zdrowia osoby przyjmującej masaż, rodzaju napięć, ich usytuowania w ciele klienta oraz celów zabiegu. Jedną z wyjątkowo przyjemnych pozycji do masowania jest pozycja leżąca: na plecach. W zależności od celu sesji oraz budowy ciała klienta, głowa osoby masowanej znajduje się bezpośrednio na materacu lub na poduszce. Zabieg w pozycji na plecach jest głęboko relaksujący, umożliwia pracę na tzw. przednich kanałach energetycznych (meridian*** płuc, jelita grubego, żołądka i śledziony).

POLECAMY MASAŻ SHIATSU W SALONIE DAY SPA VITA'O >>

 

Przebieg zabiegu Shiatsu w pozycji leżącej na plecach

Na początku zabiegu bodyworker siada w pozycji seiza obok leżącego pacjenta oraz kładzie swoją dłoń na  jego hara*. Celem tego momentu zabiegu jest przede wszystkim nawiązanie kontaktu z osobą masowaną oraz wsłuchanie się w rytm i głębokość oddechu klienta. Pomiędzy bodyworkerem i pacjentem zaczyna zawiązywać się więź, pewnego rodzaju synchronizacja, która tworzy przestrzeń pod realizację optymalnego zabiegu. Po "przywitaniu się" poprzez kontakt z hara, bodyworker przechodzi do stóp leżącej osoby oraz zaczyna część zabiegu dedykowaną rozluźnianiu miednicy, odcinka lędźwiowego, oraz lędźwiowo-krzyżowego wraz z rozciąganiem mięśni tylnych nóg oraz achilllesów.

Shiatsu - na plecach
Zabieg Shiatsu, bodyworker Marta Czepukojć

 

Pozycje, które przyjmuje klient chwilami przypominają niektóre z pozycji joginicznych, równocześnie główną różnicą tych pierwszych jest to, że klient jest bierny i poddaje się prowadzeniu masażyście, rozluźniając się całkowicie, puszczając kontrolę oraz myślenie. Ten aspekt zabiegów shiatsu jest w szczególności doceniany przez osoby, które na co dzień są odpowiedzialne za wiele spraw i czują się  przeładowane ilością informacji. Optymalnym stanem, który uzyskuje się podczas zabiegu Shiatsu jest stan pomiędzy snem,  a jawą, kiedy nasz umysł oraz system nerwowy głęboko regeneruje się i odpoczywa.

POLECAMY MASAŻ SHIATSU W SALONIE DAY SPA VITA'O >>

Kolejną częścią w/w etapu zabiegu są rotacje bioder i rozciąganie pośladków. Pozycja ta  przynosi ogromną ulgę nie tylko całym nogom, ale również dolnemu odcinkowi lędźwiowemu. W dalszej kolejności, w zależności od wybranej opcji zabiegu, nogi klienta są układane w pozycji rozwartej (z podporem na dwóch poduszkach pod dwoma kolanami), lub w pozycji rozluźnionej, natomiast ze skierowaniem jednej nogi klienta do środka, druga natomiast swobodnie leży na ziemi.  Inną opcją wersji pierwszej  jest możliwość ułożenia zgiętej nogi klienta pod kątem 45 stopni, skierowanie jego stopy do wewnątrz ciała, kolano i część podudzia natomiast spoczywa na udzie bodyworkera.

Shiatsu - na plecach
Zabieg Shiatsu, bodyworker Marta Czepukojć

 

Wybranie ułożenia nóg klienta zależy od celu zabiegu: w pierwszej opcji pracuje się na meridianie wątroby, w drugiej opcji na meridianie żołądka. Istnieją jeszcze inne pozycje do pracy, m.in. pozycja dedykowana śledzionie. Po udrożnieniu przepływu energii w każdej z nóg, bodyworker przechodzi do pracy na przodzie tułowia, klatce piersiowej, rękach i dłoniach. Jednym z bardziej przyjemnych ucisków na tym etapie masażu jest masowanie uciskowe na punkt akupresurowy Płuco 1, który znajduje się z przodu, pod barkiem. Bodyworker oddaje swój ciężar ciała klęcząc i z wyczuciem i uważnością dociska ten punkt prostopadle do ziemi. Samo pisanie o tej formie pracy przynosi ulgę i głębszy oddech. W ten sposób zaczyna się opracowywanie meridianu płuc, którego masaż przynosi głęboki relaks, pełniejszy oddech i poczucie ulgi.

Następną sekwencją w masażu jest praca z rotacjami barków oraz rozciąganie rąk. Podczas tej czynności uelastyczniają się stawy pacjenta, w szczególności te w części barkowej. Na koniec zabiegu bodyworker zasiada w przestrzeń lężącej głowy klienta. W sposób delikatny i uważny masuje kark i rozciąga mięsień grzbietu.

Shiatsu - na plecach
Zabieg Shiatsu, bodyworker Marta Czepukojć

 

Na koniec całości zabiegu, wykonuje sekwencję na twarzy klienta. Zakonczenie masażu jest błogim zwieńczeniem całości zabiegu. Oddanie w dłonie masażysty swojej głowy, jest aktem zaufania, który w Sztuce Dotyku Shiatsu uznaje się z szacunkiem, odpowiedzialnością, kompetencją i pokorą. Jako bodyworkerzy bierzemy pełną odpowiedzialność za to, by z uważnością i sercem przeprowadzać cały zabieg, gdyż ciało człowieka jest świątynią samą w sobie.

 

Korzyści  z zabiegu Shiatsu:

  • uspokojenie emocji
  • wyciszenie
  • relaks
  • regeneracja
  • rozluźnienie
  • odprężenie
  • posiadanie większej ilości energii życiowej
* hara – to przestrzeń brzucha, podbrzusza, w którym znajduje się fizyczny środek ciężkości ciala oraz co najważniejsze z punktu widzenia medycyny chińskiej siedziba posiadanej siły życiowej człowieka."W Japonii mieć dobre hara" oznacza cieszyć się dobrym zdrowiem, mieć witalność. Być w hara oznacza posiadać samoświadomość, koordynację i rozluźnienie".
** qi – życiodajna energia, która przepływa kanałami przepływu energii, tzw. meridianami
*** meridiany – kanały przepływu energii w ciele człowieka, mogą zawierać w sobie blokady i zastoje.

 

Bibliografia: Lundberg P., Shiatsu. Zdrowie i witalność dzięki sztuce dotyku, Świat Książki, Wa-wa, 2004r.

 

Marta Czepukojć

Life-coach oraz certyfikowany bodyworker Japońskiej Sztuki Masażu Shiatsu. Sztuki masażu shiatsu uczyła się od brytyjskiego terapeuty Petera Woodcraft'a (The European Shiatsu School), uzyskując w 2015r. certyfikat Shiatsu Bodywork. W pracy jako bodyworker wykorzystuje doświadczenie i wiedzę dwunastu lat pracy z potencjałem osobistym i zawodowym ludzi. Jako life-coach specjalizuje się w pracy z ludźmi, którzy odnieśli sukces zawodowy, jednocześnie czują, że odbyło się to kosztem ich zdrowia i życia osobistego. Shiatsu jest dla niej formą pracy z ciałem, która relaksuje, harmonizuje przepływ energii w ciele oraz uzdrawia na poziomie psychofizycznym.

Więcej