Shiatsu jest sztuką masażu, która wywodzi się z Japonii, a jego nazwa oznacza “nacisk kciukami”. Zabieg polega na  masowaniu punktów akupresurowych, które przebiegają wzdłuż kanałów energetycznych, tzw. meridian.  Poprzez ucisk bodyworker odblokowuje zastoje w przepływie energii życiowej, nazywanej przez Japończyków "Qi" (czyt. "czi") oraz harmonizuje przepływ w/w energii. 

 

Pozycje ciała podczas sesji Shiatsu

Masaż japoński shiatsu może być realizowany w kilku pozycjach. To, jaką pozycję dobiera bodyworker zależy od: kondycji i stanu zdrowia osoby przyjmującej masaż, rodzaju napięć, ich usytuowania w ciele klienta oraz celów zabiegu.

POLECAMY MASAŻ SHIATSU W SALONIE DAY SPA VITA'O >>

 

Pozycja siedząca

Jedną z pozycji, która może być stosowana do realizacji masażu praktycznie w każdych warunkach jest pozycja siedząca. Masaż na siedząco? Być może brzmi to mało relaksująco, wbrew pozorom jednak jest to pozycja dająca ogromną ulgę. Masaż ten przynosi zbalansowanie przepływu energii w ciele osoby masowanej, zmniejszenie napięć na całym odcinku pleców oraz rozluźnienie mięśni karku. Pozycja siedząca może mieć miejsce na krześle lub na poduszce na materacu. W zależności od możliwości ruchowych klienta, bodyworker dobiera optymalny pod względem wygody sposób usadowienia się. Dodatkowo pozycja siedząca jest bardzo wskazana dla osób z różnego rodzajami dysfunkcjami, które uniemożliwiają pozycję siedzącą, np. dla osób, które mają problemy z oddychaniem, zdiagnozowaną astmę oraz dla tych, którzy mają duże przykurcze karku i obręczy barkowej.

 

Przebieg sesji Shiatsu

Zabieg tradycyjnie zaczyna się od przyłożenia jednej z dłoni bodyworkera na hara* osoby masowanej. Bodyworker w ten sposób wyczuwa, w jakim stanie jest źródło energii życiowej klienta, równocześnie daje uwagę temu ważnemu miejscu w ciele klienta.

Po wstępie masażysta usadawia się za siedzącym klientem i jedną dłonią przytrzymuje bark, drugą natomiast uciska wzdłuż środkowej części kręgosłupa, w dół aż do odcinka krzyżowo-lędźwiowego.

Shiatsu - pozycja boczna
Shiatsu - pozycja siedząca

 

Potem następuje praca nad prawą stroną, podczas której bodyworker rozpracowuje napięcia wzdłuż prawej części pleców, dochodząc aż do pasa i części biodrowej.  Podtrzymując jedną  dłonią pacjenta, drugą uciska wzdłuż prawej części pasa w dół, w stronę pośladków i kości biodrowej, w sposób mocno gruntujący klienta.  Efektem tego etapu zabiegu jest rozluźnienie odcinka lędźwiowo-krzyżowego, osadzenie się w ciele, lepszy kontakt ze sobą. Może pojawić się przyjemne  poczucie odpuszczenia. Cała sekwencja zostaje powtórzona na lewą stronę pleców, pasa i kości biodrowej.

Kolejną część zabiegu polega na rozmasowaniu odcinka szyjnego i barkowego oraz na uziemieniu osoby otrzymującej masaż. Bodyworker stojąc za klientem, rozluźnia swoje ciało i oddaje swój ciężar ciała w dół do ziemi, opierając się  pod kątem prostym swoje dłonie na jego barkach. Obraz, który wizualizuje sobie masażysta to obraz barków, które podtrzymują całkowicie bodyworkera. Taka mentalna praca pozwala na oddanie właściwego, optymalnego  ciężaru podczas realizacji tej części masażu oraz współpracę z ziemią, który daje poczucie  nieograniczonego niczym podparcia dla osoby realizującej masaż oraz osoby przyjmującej. Następnie bodyworker stopniowo przesuwa ręce i dłonie, rozmasowując napięcia wzdłuż odcinka  barkowego klienta. Element tzw. podtrzymywania w shiatsu odgrywa ważną rolę w uzdrawiającym przepływie życiodajnej energii chi. Podtrzymywanie jest procesem dwukierunkowym, który prowadzi do wzajemnego zaufania pomiędzy osobą otrzymującą masaż a masażystą. Według Japończyków, człowiek potrzebuje do szczęśliwego życia kontaktu z drugim człowiekiem, a przepływ energii między dwoma osobami, które obdarzają się zaufaniem jest samo w sobie leczące. Japoński ideogram istoty ludzkiej wygląda jak dwa patyczki, które podtrzymują się nawzajem, zawierając w sobie przekaz, że my jako ludzie potrzebujemy siebie nawzajem.

POLECAMY MASAŻ SHIATSU W SALONIE DAY SPA VITA'O >>

 

W związku z tym, że w pozycji siedzącej, bardzo dobrze oddziałuje się na przepływ energii w kanale energetycznym płuc, bodyworker może również poprzez ucisk i stymulację wybranych punktów na przdramionach i dłoniach, wykonać pracę wspierającą proces oddychania klienta. Ta sekwencja polega na masażu i uciskaniu punktów po wewnętrznej stronie wzdłuż ręki aż do końcówki kciuka.  Żeby zrealizować tę część masażu, bodyworker zmienia pozycję z tylnej na przednią, usadawiając się na wyciągnięcie ręki przed klientem. Ostatnią częścią zabiegu jest podtrzymanie głowy klienta, który cały ciężar swojej głowy oddaje w dłonie ugruntowanego bodyworkera. Jest to moment wyjątkowy, gdyż ta część sekwencji masażu nie byłaby możliwa, gdyby u klienta nie pojawiły się: poczucie zaufania i bezpieczeństwa. Oddanie głowy symbolicznie oznacza puszczenie kontroli, odpuszczenie nadmiernego myślenia i sprowadzenie siebie do roli osoby przyjmującej, dającej się sobą zaopiekować, choć przez chwilę. Ta część masażu przynosi ogromną ulgę i przyjemność osobie masowanej. Bodyworker jest w pozycji dającej wsparcie, biorącej odpowiedzialność, zasilającej się energią życiodajną z ziemi, która płynie do organizmu klienta.

Ostatnią częścią zabiegu jest rozciąganie. Wykonywane jest bez użycia siły. Bodyworker staje za siedzącym pacjentem i wyciągając jego ręce do góry, daje podparcie jego plecom kolanem lub dwoma kolanami. Takie pełne rozciąganie uwalnia chi** i pomaga klientowi w pełni i całkowicie rozluźnić ciało. Jest ono zbawienne na przepływ energii w meridianie*** płuc i dobrze wpływa na udrażnianie procesu oddychania.

Shiatsu - pozycja siedząca
Shiatsu - pozycja siedząca
* Hara – to przestrzeń brzucha, podbrzusza, w którym znajduje się fizyczny środek ciężkości ciała oraz co najważniejsze z punktu widzenia medycyny chińskiej siedziba posiadanej siły życiowej człowieka. "W Japonii mieć dobre hara" oznacza cieszyć się dobrym zdrowiem, mieć witalność. Być w hara oznacza posiadać samoświadomość, koordynację i rozluźnienie".
** chi – życiodajna energia, która przepływa kanałami przepływu energii, tzw. meridianami
*** meridiany – kanały przepływu energii w ciele człowieka, mogą zawierać w sobie blokady i zastoje.

 

Korzyści:

  • odstresowanie
  • regeneracja organizmu na poziomie psychicznym, fizycznym i duchowym
  • wzrost poczucia harmonii wewnętrznej
  • głęboki relaks
  • zbawienny dla procesów oddychania
  • ulga dla kręgosłupa
Bibliografia: Lundberg P., Shiatsu. Zdrowie i witalność dzięki sztuce dotyku, Świat Książki, Wa-wa, 2004r.

 

Marta Czepukojć

Life-coach oraz certyfikowany bodyworker Japońskiej Sztuki Masażu Shiatsu. Sztuki masażu shiatsu uczyła się od brytyjskiego terapeuty Petera Woodcraft'a (The European Shiatsu School), uzyskując w 2015r. certyfikat Shiatsu Bodywork. W pracy jako bodyworker wykorzystuje doświadczenie i wiedzę dwunastu lat pracy z potencjałem osobistym i zawodowym ludzi. Jako life-coach specjalizuje się w pracy z ludźmi, którzy odnieśli sukces zawodowy, jednocześnie czują, że odbyło się to kosztem ich zdrowia i życia osobistego. Shiatsu jest dla niej formą pracy z ciałem, która relaksuje, harmonizuje przepływ energii w ciele oraz uzdrawia na poziomie psychofizycznym.

Więcej