Shiatsu jest sztuką masażu, która wywodzi się z Japonii, a jego nazwa oznacza “nacisk kciukami”. Zabieg polega na  masowaniu punktów akupresurowych, które przebiegają wzdłuż kanałów energetycznych, tzw. meridian.  Poprzez ucisk bodyworker odblokowuje zastoje w przepływie energii życiowej, nazywanej przez Japończyków "Qi" (czyt. "czi") oraz harmonizuje przepływ w/w energii. 

 

Pozycje ciała podczas sesji

Masaż japoński shiatsu może być realizowany w kilku pozycjach. To, jaką pozycję dobiera bodyworker zależy od: kondycji i stanu zdrowia osoby przyjmującej masaż, rodzaju napięć, ich usytuowania w ciele klienta oraz celów zabiegu.

 

SKORZYSTAJ Z MASAŻU SHIATSU W SALONIE DAY SPA VIAT'O >>

 

Pozycja na brzuchu

Jedną z najbardziej popularnych oraz relaksujących pozycji jest pozycja leżąca, na brzuchu z rękoma wzdłuż boków ciała oraz głową ułożoną na boku. Brzmi to bardzo tradycyjnie, wręcz klasycznie. Okazuje się jednak, że praca na punktach akupresurowych usytuowanych wzdłuż kanałów przepływu energii na plecach, nogach oraz na rękach przynosi wyjątkowe efekty.

Pozycja na brzuchu jest wyjątkowo korzystna dla osób, które odczuwają bóle pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub krzyżowym kręgosłupa oraz wszystkich tych, którzy potrzebują głębokiego relaksu i wytchnienia, np. po intensywnym okresie pracy przy komputerze lub wielogodzinnej jeździe samochodem. Masaż w pozycji na brzuchu likwiduje napięcia pod łopatkami, w okolicach barków i wzmacnia pęcherz moczowy oraz nerki. Oddziałuje na udrożnienie przepływu energii w meridianach* w/w narządów, co przekłada się na oczyszczanie organizmu z zbędnych toksyn oraz odczuwanie większego relaksu.  

Zabieg ma oddziaływanie wyciszające oraz  kojące. Pod koniec masażu pojawia się poczucie wyjątkowej regeneracji i  rozluźnienia, które można porównać do efektów bardzo dobrej drzemki.

 

Shiatsu
Bodyworker Marta Czepukojć podczas sesji Shiatsu

 

Przebieg sesji Shiatsu

Zabieg zaczyna się od ułożenia klienta w pozycji na brzuchu z głową na boku, która leży bezpośrednio na materacu lub na cienkiej poduszce. Wykorzystanie poduszki zależy od preferencji  osoby masowanej oraz oceny bodyworkera, którego intencją jest znaleźć optymalną pozycję dla ułożenia głowy i karku. Masaż rozpoczyna  się od ugniatania pleców klienta w sposób, który przypomina ruchy kota, przenoszącego swój ciężar ciała z jednej na drugą łapę. Bodyworker wykonując ten koci ruch, oddaje siłę ze swojego źródłowego ośrodka koncentracji energii, tzw. Hara (który znajduje się na szerokość ok. 2-3 cm pod naszym pępkiem). Ten sposób masażu (w przeciwieństwie do masowania bardziej siłowego) przekłada się na głębsze efekty realizowanego zabiegu oraz pozwala na wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych ruchów w sposób niemalże bezwysiłkowy. Każdy ruch bodyworkera wypływa niczym z podbrzusza, co energetycznie może kojarzyć się z wolnymi i precyzyjnymi ruchami tancerzy lub osób trenujących Wschodnie Sztuki Walki. Pierwszy etap masażu budzi skórę oraz mięśnie pleców do życia, rozpracowuje napięcia wzdłuż prawego i lewego odcinka kręgosłupa i  pozwala na przygotowanie ciała do dalszej części zabiegu. W dalszej kolejności bodyworker osadza się na materacu w okolicy głowy klienta i wygładza oraz ugniata plecy z góry do dołu kręgosłupa oraz z powrotem. Pozycja, którą przyjmuje bodyworker przypomina joginiczną pozycję psa z głową w dół. Oddziaływanie masażu staje się coraz bardziej pogłębione, co wydarza się za sprawą oddawania całkowitego ciężaru ciała masażysty na przestrzenie, w których znajdują się punkty akupresurowe kanału energetycznego pęcherza moczowego. W dalszej części masażu, bodyworker w pozycji siedzącej uciska w sposób delikatny, ale i bardzo precyzyjny w/w punkty.  Podczas tej części zabiegu przemieszcza się on wzdłuż ciała klienta: od głowy do odcinka krzyżowego, gdzie masowany jest odcinek krzyżowy i pośladki. Następną partią poddawaną sztuce dotyku Shiatsu jest jedna oraz druga noga. Ugniatanie oraz uciskanie wzdłuż tylnej strony jednej nogi oraz wewnętrznej strony drugiej przekłada się na odpuszczenie napięcia w mięśniach oraz zbalansowanie przepływu życiodajnej energii w narządach tj. nerka i pęcherz moczowy.

Bardzo przyjemna, dla niektórych nawet ulubiona część masażu, to praca ze stopami. Uciskanie, ugniatanie, ale również oddanie ciężaru całego ciała bodyworkera na obydwie stopy leżącego klienta, wpływa na pojawienie się autentycznej przyjemności  oraz oddziałuje na tzw. ugruntowywanie siebie w ciele. Osadzenie się w ciele oznacza większa uważność i poczucie bycia bardziej obecnym w tu i teraz. W przedostatniej części zabiegu istnieją różne możliwe warianty balansujące przepływ energii w ciele tak samo jak wyciszające napięcia i emocje. Jedna z opcji jest praca na meridianie jelita cienkiego, czyli masaż wzdłuż tylnej części rąk, aż do dłoni. Drugą natomiast praca na meridianie serca, która przekłada się na  regulację silniejszych emocji. Rekomenduję ten element zabiegu w szczególności dla osób, które doświadczyły w ciągu dnia dużego stresu i czują się  poirytowane lub zdenerwowane. Ostatnia część zabiegu przebiega w sposób wyjątkowo kojący. Finalnie, osoba masowana jest otulona kocem i pozostaje w relaksie sama ze sobą przez przynajmniej kilka minut.

 

SKORZYSTAJ Z MASAŻU SHIATSU W SALONIE DAY SPA VIAT'O >>

 

Korzyści:

  • zniwelowanie napięć w plecach
  • odstresowanie
  • regeneracja organizmu na poziomie psychicznym, fizycznym i duchowym
  • wzrost poczucia harmonii wewnętrznej
  • głęboki relaks
  • zmniejszenie napięcia emocjonalnego
  • regeneracja
Bibliografia: Lundberg P., Shiatsu. Zdrowie i witalność dzięki sztuce dotyku, Świat Książki, Wa-wa, 2004r.

 

Marta Czepukojć

Life-coach oraz certyfikowany bodyworker Japońskiej Sztuki Masażu Shiatsu. Sztuki masażu shiatsu uczyła się od brytyjskiego terapeuty Petera Woodcraft'a (The European Shiatsu School), uzyskując w 2015r. certyfikat Shiatsu Bodywork. W pracy jako bodyworker wykorzystuje doświadczenie i wiedzę dwunastu lat pracy z potencjałem osobistym i zawodowym ludzi. Jako life-coach specjalizuje się w pracy z ludźmi, którzy odnieśli sukces zawodowy, jednocześnie czują, że odbyło się to kosztem ich zdrowia i życia osobistego. Shiatsu jest dla niej formą pracy z ciałem, która relaksuje, harmonizuje przepływ energii w ciele oraz uzdrawia na poziomie psychofizycznym.

Więcej